Věčně plná parkoviště dokazují, že zájem výletníků o Neratov nepolevuje, spíš naopak. Paradoxně v době omezení pohybu si tak alespoň na čas její obyvatelé oddychli. Návštěvníkům tady nyní začne sloužit i nově vybudované turistické informační centrum a společenský dům, který jim nabídne kromě jiného i občerstvení.

"Trošku se uleví hospodě a obchodu, lidé se tu více rozptýlí. Je jich tady strašně. Možná je to i tím, že málo jezdí do zahraničí, vyhledávají místa v Čechách. V sobotu, neděli jsou jich zástupy," říká předsedkyně sdružení Neratov Jana Němcová.

Součástí společenského centra je bistro, velký sál a ubytování. "Budou se tam konat akce jako svatby, narozeninové oslavy - co si kdo objedná. Skoro každý týden jsou tady třeba tři svatby. Nahoře je ubytování, takže tam mohou i přespat. V pokojíčcích je asi 34 nebo 40 míst. Jsou tam postele a přistýlky, když bude potřeba," upozorňuje Jana Němcová.

Pro snoubence je Neratov přímo magickým místem. Dokonce i pro ty z Polska. Láká je nevšední atmosféra zdejšího kostela, do něhož proudí světlo skrz prosklenou střechu.

"Máme tady svoje pivo, umíme nabídnout catering. Nicméně když se tady konaly svatební obřady a my chtěli, aby svatebčani zůstali, utíkali nám, protože jsme svatební oslavy neměli kde dělat. A když jsme kvůli svatbě zavřeli naši restauraci, tak se zase rozzlobili turisti, kteří sem přijeli," vysvětluje projektová manažerka sdružení Neratov Marzena Peťovská.

Jak připomíná, než vypukl covid, v Neratově se uskutečnilo okolo 55 svateb ročně: "Očekáváme, že teď jich bude mnohem víc, protože tady svatebčané budou moci zůstat."

"Společenský dům bude fungovat pod organizací Neratof s. r. o. a v režimu chráněného pracoviště, budou tam zaměstnáni lidé s hendikepem. Asi dva lidi, kteří by tam měli pracovat, už máme vytipované a jeden tam je již zaměstnaný na venkovní údržbu," říká Jana Němcová.

Společnost Neratof se sídlem v Bartošovicích byla založena před dvěma lety.

Přímo sdružení Neratov vzniklo v roce 1992 a dnes má přibližně 250 zaměstnanců. Provozuje několik chráněných pracovišť, kde zaměstnává osoby s různým stupněm tělesného či mentálního postižení a snaží se najít vhodnou činnost i pro lidi s psychickými a finančními potížemi. V Neratově fungují jako sociální podniky prádelna, zahradnictví, montážní dílna, hospoda, úklidová služba, kuchyň a obchod, další chráněné dílny jsou v Bartošovicích v Orlických horách, v Králíkách a v Žamberku. "V Králíkách, kde máme montážní dílny, rozšiřujeme prostory a vznikne tam další pracoviště," dodává Jana Němcová.