Neratov se totiž po takřka třech staletích konečně dočkal pivovaru. Poprvé se o jeho zbudování pokusili Cisterciáci, kteří jej ve dvacátých letech osmnáctého století chtěli vystavět společně s kostelem. „Nakonec jim to radní zatrhli. Duchovním otcem obnovy této myšlenky se pak před deseti lety stal opravdu duchovní otec - farář Josef Suchár, “ zavzpomínal na obnovení původní myšlenky finanční a obchodní manažer Sdružení Neratov Antonín Nekvinda s tím, že minipivovar, jako další z projektů sociálního podnikání Sdružení Neratov, má pomoci dalším lidem s postižením a do budoucna má přispívat k finanční soběstačnosti obce. „Samotný pivovar vyšel na 12 milionů korun. Dalších několik set tisíc stálo dovybavení,“ dodal Antonín Nekvinda.
Ještě předtím, než se položil základní kámen pivovaru, měli Neratovičtí štěstí, že se jim do projektu přihlásil sládek v důchodu Jiří Gross. „Je to naše společné dílo a jsme rádi, že tu Josefa máme. Vaří opravdu dobré pivo. Navíc je ryze české. Chmel je žatecký, slad z Prostějova a voda je naše místní,“ nechal se slyšet Antonín Nekvinda u jednoho ze šesti tanků a ochutnal novou várku 12. Ta je ostatně hlavním hnacím motorem pivovaru a tvoří dvě třetiny místní produkce. Jednu třetinu produkce má sládek Jiří Gross spolu s podsládkem Markem Wolfem vyhrazenu na „desítku“ a speciály. „Teď na Velikonoce připravujeme čtrnáctku Jantar,“ dodal Antonín Nekvinda s tím, že na výrobě piva se podílí i několik ze 190 zdravotně a psychicky nemocných klientů Sdružení Neratov.
„Už když jsme se do tohoto projektu pouštěli, byla naše hlavní myšlenka ta, že "nechceme" dělat nic pro naše klienty, ale spolu s nimi. Ostatně, tato filozofie platí i u dalších našich projektů,“ doplnil informaci obchodní manažer. V současné době má v pivovaru práci 7 postižených. Jejich pracovní náplní je sanitace, polepování a plnění plastových lahví zlatavým mokem. „O tuto práci je velký zájem. Ale musíme vybírat tak, aby nám neupíjeli,“ řekl s úsměvem Antonín Nekvinda, který sám chodí každý den do pivovaru „upíjet“. „Mám to, stejně jako sládek, v popisu práce. Navíc v našem návodu je svatá pravda, že má chlap vypít dva půllitry denně,“ zakamufloval své upíjení obchodní manažer, který doufá, že již příští rok půjdou peníze z místního piva na další projekty Sdružení Neratov.
„Tento rok máme vyčleněn na splacení úvěru. A jsem rád, že je o naše pivo velký zájem a náš plán se snad vyplní,“ doplnil informaci Antonín Nekvinda a poodhalil i tajemství názvu piva - Prorok. „Je velmi variabilní. Když jej budeme dodávat ně nějaké rockové festivaly, může se jsmenovat Prorock. Speciály pak můžeme přímo „datovat“ pro určené události. Třeba Proden, ProVánoce, či si jej mohou zájemci věnovat sami sobě. Například ProPavla, ProPetra a podobně,“ nechal se slyšet Antonín Nekvinda a poodhalil další plány pivovaru, který nedodává zlatavý mok pouze do místní hospody, ale také do okolních obchodů a hospůdek.
„Na léto se chystáme ještě u pivovaru otevřít zahrádku a speciálně pro cyklisty vařit sedmi či osmistupňové pivo,“ nastínil budoucnost Antonín Nekvinda.