Srdce Hartmuta Luxe bije pro Neratov, do domoviny svých předků se rád vrací a rád také pomáhá vracet život památkám v Neratově a okolí. Je jedním z těch, kteří podpořili obnovu Tchepenova kříže (Tschepen-Kreuz) v horní části obce. Iniciátorkou jeho záchrany je Magdaléna Radvanová, která se chopila i kampaně v Česku.
„Znám ji osobně a také její rodiče a dědečka a babičku. Dědeček získal po roce 1945 rodinný dům mé matky, řeznictví Lux v Neratově,“ líčí Hartmut Lux.

„První pokusy o záchranu jsem podnikla v červnu 2020, protože mi osud sochy, která hrozila zřícením, nebyl lhostejný. Pro tuto mou snahu jsem získala podporu Spolku Horní Neratov, z.s., který také celou mou práci zaštiťuje. Pro zajištění opravy Spolek založil transparentní účet. Dosud se většina prostředků převážně vybrala mezi chalupáři z horní části Neratova a vůbec nejsme u konce. Zbývá ještě přes 70 000,“ uvedla Magdaléna Radvanová.

Jde prý o nejstarší a nejkrásnější kříž v obci. Vystavět ho nechali u svého domu v roce 1800 Franz Heuer a jeho žena Regina. Dvůr v roce 1944 po úderu blesku vyhořel a už nebyl nikdy obnoven. Posledním vlastníkem byl Eduard Tschöpen. 

Podívejte se na video z Neratova:

Neratovský kostel má zpátky své prosklené nebe. | Video: Deník/Jana Kotalová

Na soše stále ještě pracuje restaurátor Hynek Bláha. „Ještě během zimy bude modelovat chybějící sošku Máří Magdaleny, která byla zcizena přibližně před 20 lety a my jsme se ji rozhodli doplnit zpět. Pomyslnou tečkou bude dosazení třetí lípy, kterou nám přislíbilo vedení CHKO,“ doplnila Radvanová.

Číslo transparentního sbírkového účtu, kam zájemci mohou přispět: 2002499350/2010

A jaká další socha má přijít na řadu? Podle Hartmuta Luxe to bude socha svatého Františka. „Stojí u cesty do Podlesí,“ prozradil.