„Vloni jsem měl pracovní úraz, když jsem spadl ze žebříku. Zranil jsem si ramenní kloub, kde se mi potrhaly nějaké vazy, a od té doby mám s ramenem pořád problémy. Za určitý čas se mi totiž vždycky vyhodí,“ popsal příčiny svých zdravotních obtíží Aleš Gabko.

Naposledy si rameno vyhodil před několika dny v práci. Úraz mu tak působil nejen nepříjemnosti, ale omezoval ho i při výkonu povolání. Vzhledem k těmto problémům mu jeho ošetřující lékař doporučil podstoupit operaci. Té se podrobil zcela nedávno a v současnosti tak musí chodit na pravidelné kontroly.

„Ošetřován jsem byl tady v rychnovské nemocnici, ale o tom, že by v mém případě byla nějaká možnost nadstandardu, nevím. Nikdo se o ní nezmiňoval,“ řekl dále mladý muž, kterému nyní dělá společnost ortéza.

Rekonvalescent zároveň uvedl, že ani v případě, kdy by mu taková možnost byla nabídnuta, by ji nevyužil. Připlácení mu totiž přijde zbytečné a současnou péči dostupnou pro všechny považuje za dostatečnou. Na přístup nemocničního personálu ke „standardnímu“ pacientovi si nemůže stěžovat.

Doufá, že hojení jeho ramene, které bude trvat ještě alespoň dva měsíce, se nyní ubírá správným směrem a prodělaná operace se mu tak vyplatí.

Můžou nadstandardy ve zdravotnictví ještě víc rozevřít nůžky ve společnosti?

Jan Lašek, docent psychologie na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové


Idea beztřídní a sociálně glajchšaltované společnosti se zjevně nejen neujala, ale naopak přinesla řadě lidí příliš rovnostářské postoje, které ve společnosti přetrvávají. Nadstandardy ve zdravotnictví jsou pokusem legalizovat zcela běžné a ve společnosti léta zavedené soukromé platby lékařům a přinést jejich „zviditelnění“ a kontrolovatelnost. Nemyslím, že by právě tyto skutečnosti měly zásadní vliv na pocity nad nebo podřazenosti lidí, ty jsou společensky kódovány tak jako tak: vzdělání, práce, výdělky, dovolené, soukromé statky apod. Navíc jsme si za předchozí léta zvykli s vlastním zdravím dosti hazardovat proto, že to automaticky někdo zadarmo a z povinnosti spraví. Zdraví je vyčíslitelná hodnota, potud si myslím, že možnosti nadstandardů mohou někoho přimět k tomu, že si začne svého zdraví více vážit. Navíc: vždycky si budeme závidět a ti méně zdatní a schopní budou ty úspěšnější podezírat a obviňovat z podvodů a nepravostí. Nemyslím, že by toto zavedení mělo dělit společnost; setkal jsem se na vlastní kůži, například ve Spojených státech nebo v Německu jako obyčejný pacient s velmi dobrou péčí lékařů a totéž si myslím o drtivé většině našich lékařů. Z mého pohledu je to jen zástupný problém.

Čtěte také: Nemocnice zatím nadstandardní služby nevítá