Nepokazte si sváteční dny ohněm ze svíček, elektrických žárovek či petard.


.„Požár, kdy začal hořet vánoční stromeček, tu dlouho nebyl. Časté jsou však požáry adventních věnců, nebo elektrické žárovky, které prodávají vietnamští obchodníci. Za posledních pět let bylo těchto případů do desítky,“ uvedl vyšetřoval příčin požárů na Rychnovsku Jiří Václavík.

 

Pokud se někdo rozhodne vánoční stromeček ozdobit přírodními svíčkami, neměl by je umisťovat v dosahu jeho hořlavé části. „V případě elektrických žárovek by měla být používána zařízení, která se prodávají v běžné prodejní síti a jsou schválena státní zkušebnou,“ upozorňuje tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Martina Žahourková.

Dalším datem spojeným s nehodami i je silvestrovská oslava. Nejen hasiči proto každoročně varují před světlicemi, dělbuchy a ohňostroji. „Poranění od pyrotechniky se hodně eviduje s příchodem čertů. Musím říci, že se však za poslední dobu na Rychnovsku extra nic vážného nestalo,“ dodal Jiří Václavík. Opatrně by měl každý příznivce této zábavy zacházet i s petardami, které z hlediska hoření neznamenají zvýšené riziko, ale díky svým zvukovým efektům mohou poškodit sluch. „Vyvarovat bychom se měli především neschválených a po domácku vyráběných efektů,“ dodává Žahourková.

 

Je třeba dbát na to, aby výrobky byly průmyslově vyráběné ( nepoužívat podomácku zhotovené, neschválené výrobky).

Vyvarovat bychom se měli používání neschválených, podomácku vyrobených pyrotechnických efektů.

Průmyslově vyráběná zábavná pyrotechnika by se měla používat v souladu s návodem.

Prodej této zábavné pyrotechniky a manipulaci s ní upravuje vyhláška báňského úřadu 174/1992Sb. VYHLÁŠKA Českého báňského úřadu ze dne 16.března 1992 o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi.

Prodej a používání pyrotechnických předmětů

Pyrotechnické předměty třídy I mohou být prodávány osobám mladším 18let,

Pyrotechnické předměty třídy II mohou být prodávány jen osobám starším 18let,

Pyrotechnické předměty třídy III mohou být prodávány jen osobám s kvalifikací odpalovače ohňostrojů,

Stánkový prodej může být prováděn jen při prodeji pyrotechnických předmětů třídyI !