Přeprava handicapovaných lidí je na Rychnovsku kamenem úrazu. Většina dopravců nemá své autobusy přizpůsobené pro vozíčkáře. K nevidomým a jejich slepeckým psům jsou přepravci častokrát odmítaví.

Početnější skupina vozíčkářů, která by si chtěla objednat autobusovou přepravu, tak nejenže nemá možnost výběru přepravní společnosti, ale ve většině případů jsou odmítnuta.

„Chodím za pomocí dvou francouzských holí a naštěstí jsem se ještě nesetkala s negativním přístupem řidičů. Ve svém okolí znám několik maminek s dětmi na vozíčku, které využívají výhradně jen své speciálně upravené automobily, protože cestování autobusem by pro ně bylo velmi složité a v některých případech asi i nemožné,“ svěřila se například Jana Zbořilová z Vamberka.

V regionu Orlických hor a Podorlicka nabízí přepravu handicapovaných osob pouze společnost AudisBus, a to prostřednictvím minibusů pro 14 osob s nájezdní plošinou v zadní části. Tato vozidla umožňují přepravu až čtyř vozíčkářů najednou. Pro hůře pohyblivé, například o francouzských holích, vozy disponují sedadlem, které umožňuje nástup přímo z chodníku. Minibusy jsou samozřejmě standardně vybaveny sedačkami s bezpečnostními pásy, dětskými sedačkami a mají také prostor k přepravě kočárku.

„Nejednou jsem se setkala s odmítnutím jednorázové přepravy nevidomých osob s vodicími psy. Firmy nechtějí ve svých autobusech vozit zvířata, aby nezničila nový moderní interiér. Přitom právě v případě našich psů by nedošlo ke zničení nebo znečištění sedaček, protože by leželi v uličce,“ uvedla Renata Moravcová z Dobrušky.

Při převážení zvířat je nutné zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a dodržovat zákon na ochranu zvířat proti týrání. Za jejich nesprávnou přepravu může řidič dostat pokutu. Bohužel silniční zákon nespecifikuje, jak mají být zvířata při přepravě zabezpečena.

„S přepravou slepeckých psů problém nemáme. Předpokládám však, že se jedná o vycvičené psy, kteří jsou zvyklí na cestování dopravními prostředky a při jízdě zaujmou klidnou pozici v uličce autobusu,“ informovala dispečerka přepravy společnosti AudisBus Rychnov nad Kněžnou Eva Rolečková. Dále dodala, že při objednávce početnější skupiny je k dispozici klasický autobus s vyšší kapacitou osob, nicméně bez vybavení pro handicapované.

Další ze dvou oslovených firem z Dobrušky umožňuje přepravení postižených osob alespoň částečně: „Vozíčkáře, kteří mohou cestovat v sedadlech autobusu, určitě neodmítneme. Bohužel nemáme přizpůsobený interiér k tomu, aby se invalidní vozík vešel do uličky. Vodicí psy můžeme převážet na podlaze autobusu, avšak v určitém počtu,“ uvedl Josef Jarkovský.

„Naše autobusy bohužel nejsou zařízeny pro převoz osob s tělesným postižením. Vzhledem ke zvýšeným podlahám a jejich potažení zátěžovými koberci nejsme schopni ve vozidlech pro patnáct osob přepravovat zvířata,“ uvedl Josef Pohl.

Ceny přepravních společností se odvíjí od počtu ujetých kilometrů, ke kterým je třeba připočítat dvacetiprocentní DPH. Zahájení cesty přepravci odměřují již od sídla společnosti k místu nástupu klientů. Čekací doby se účtují po hodině. Nabízené ceny se v regionu pohybují v podobné výši.

Při přepravě zvířat je nutné

- Zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby

- Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob, zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích