VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemohl zaplatit výživné na dítě, přistoupil
 na trest obecně prospěšných prací

Rychnovsko – Obecně prospěšné práce (OPP) po konzultaci s probační mediační službou vykonávají i obyvatelé Rychnovska.

29.4.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Adolf Horsinka

Obecně prospěšné práceCo jsou to obecně prospěšné práce (OPP)?
Je to alternativní trest, který může soud uložit v rozsahu 
50 – 300 hodin (u dospělých) a 50 – 150 hodin (u mladistvých) za přečin, tj. nedbalostní trestný čin, a úmyslný trestní čin,
na který trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby do pěti let.

Soud rozhoduje o uložení trestu OPP rozsudkem nebo trestním příkazem. Poté vydává usnesení, kterým nařizuje výkon OPP a určuje konkrétní druh prací a místo jejich vykonání.
OPP je nutné odpracovat osobně, bezplatně ve svém volném čase, nejpozději do dvou let ode dne, kdy soud nařídil výkon trestu.

Jak se k tomuto trestu může člověk dostat, vidíme i na příkladu ze života.
Pan Albert byl PMS osloven s nabídkou spolupráce za účelem zajištění stanoviska k uložení OPP. Pan Albert nabídky využil a při konzultaci na PMS se k páchání trestné činnosti zanedbání povinné výživy doznal, když k vysvětlení uvedl, že po rozpadu partnerství v zájmu dcery s bývalou přítelkyní bez problémů komunikoval, bývalé partnerce vypomáhal stavebními pracemi na domě v jejím vlastnictví, na potřeby dcery, která byla svěřena do péče matky, přispíval konkrétním finančním plněním nárazově.

Bývalá partnerka po panu Albertovi ovšem nic nežádala a pan Albert bez odměny zveleboval dům, kde partnerka s dcerou žila. Poté, co si bývalá partnerka pana Alberta našla nového přítele, využila situace, kdy pan Albert neměl na plnění poskytovaná ve prospěch dcery žádný doklad, a podala na pana Alberta trestní oznámení tři roky zpětně, jak umožňují právní předpisy. Pan Albert nebyl schopen dlužnou částku alimentů zaplatit jednorázově.
Při spolupráci na PMS se k trestné činnosti doznal a zaujal kladné stanovisko k uložení trestu obecně prospěšných prací. Na základě podkladů sepsaných na PMS byl trest OPP uložen formou trestního příkazu bez nařízení soudního jednání.

Uložení trestu OPP formou trestního příkazu panu Albertovi zajistilo pobyt na svobodě bez dalších finančních závazků a sníženou platbu nákladů trestního řízení s ohledem na skutečnost, že ve věci nebylo nařizováno soudní jednání. Po nabytí právní moci rozhodnutí PMS navázala spolupráci s panem Albertem za účelem výkonu uloženého trestu OPP. Pan Albert si již v mezidobí domluvil spolupráci se základní školou, kde paní ředitelce slíbil, že ve dnech školního klidu vymaluje určené prostory a obrousí a natře tabule pro psaní křídami. V soudním rozhodnutí bylo panu Albertovi uloženo přiměřené omezení hradit řádné výživné a dle sil splácet dlužné výživné. Ve vykonávacím řízení PMS navázala na spolupráci s pachatelem a monitorovala nejen práci odsouzeného, ale shodně tak hrazení řádného výživného a splácení dlužného výživného. PMS dle standardů své práce nabídla spolupráci matce poškozeného dítěte. Bývalá partnerka se po individuální konzultaci na PMS setkala s panem Albertem za účelem promluvy o celé situaci, narovnání vztahů (nejen s ohledem na zájmy nezletilého dítěte), ale také pro sepsání dohody hrazení řádného a splátkách dlužného výživného.

Dohodou na PMS se pan Albert vyhnul možnosti exekučního vymáhání povinnosti, které by pro něj bylo finančně zatěžující. V zákonné lhůtě odsouzený vyměřené hodiny vykonal, po dobu výkonu trestu odsouzený dle dohody s matkou uzavřené na PMS hradil řádné a splácel dlužné výživné. ⋌(zr)

Autor: Stanislava Preclíková

29.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Rychnov a Kostelec hrají doma

Rychnovsko - Pozvánka na fotbal:

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení