„Porovnáme-li jednotlivé okresy našeho kraje, byla v uplynulém týdnu zaznamenána nejvyšší nemocnost na Trutnovsku a Jičínsku. Naopak nejméně nemocných bylo hlášeno z Hradecka.

Na Rychnovsku je nyní nemocnost druhá nejnižší," uvedla Veronika Krejčí, tisková mluvčí královéhradeckých hygieniků, s tím, že v kraji nyní připadá 1220 nemocných akutními respiračními infekcemi a chřipkou  na 100 000 obyvatel.

Ve vývoji nemocnosti přitom došlo v uplynulých dnech a týdnech k několika zvratům. Větší výskyt akutních respiračních onemocnění nastal již před vánočními svátky. Během nich ale přišel pokles způsobený prázdninami a čerpáním dovolených, což je každoroční jev. Nyní je však opět zaznamenáván nárůst závažnějších chřipkových onemocnění.

„Vzestup nemocnosti u většiny populace je pravděpodobně ovlivněn ukončením dovolených a končícími školními prázdninami, kdy nemocní jedinci, na rozdíl od předcházejícího období, již vyhledali lékařské ošetření," zhodnotila Veronika Krejčí.

Za pravdu jí dávají i praktičtí lékaři z Rychnovska. „Situace byla kritická okolo Vánoc. Nyní začínají přicházet ti, kteří onemocnění přes dovolenou nevyleželi," řekl Jan Škarda, lékař z Vamberka, a dodal, že vzrůst nemocnosti souvisel i s předvánočním shonem.

V období, které předchází svátkům klidu a pohody, totiž lidé přicházejí do kontaktu s velkým množstvím jiných osob. S čím dál plnějšími čekárnami však počítají lékaři i nyní. „Frekvence respiračních onemocnění neustále stoupá, stále je ale přiměřená ročnímu období. Další vývoj bude záviset hlavně na klimatických podmínkách," uvedla Irena Cejnarová, praktická lékařka z Dobrušky.

A vývoj počasí si asi netroufne odhadovat nikdo. Před onemocněními by se tak měly mít na pozoru prakticky všechny skupiny obyvatelstva, ačkoliv zvláště u seniorů mohou mít chřipky vážnější průběh. Ohrožení jsou i chronicky nemocní. „Před Vánoci převažovali nemocní z řad dětí. Nyní jsou to spíše lidé v produktivním věku," dodala lékařka.

Prevencí onemocněním tohoto druhu je dostatečný přísun vitaminu „C", tekutin a spánku a také vyhýbání se prostorům, kde dochází ke kulminaci většího počtu lidí. Hygienici doporučují také očkování, které může zdravý člověk podstoupit kdykoliv.

Aktuální počet nemocných

V Královéhradeckém kraji aktuálně připadá 1220 nemocných akutními respiračními infekcemi a chřipkou v přepočtu na 100 000 obyvatel.

Toto číslo je obdobné jako v loňském roce touto dobou. Nejvíce nemocných je na Trutnovsku a Jičínsku.