„Podařilo se nám úspěšně uzavřít vleklá jednání s pojišťovnami, což mělo dobrý vliv na hospodaření našich nemocnic především v Náchodě a Trutnově. Osvědčil se nám především společný postup,“ řekl předseda představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Marian Tomášik.

Aktuální účet krajských nemocnic zahrnuje také odpovídající část provozní dotace, kterou nemocnice dostávají od Královéhradeckého kraje prostřednictvím vyrovnávací platby.

Tato podpora ročně činí zhruba čtvrt miliardy korun a letos by měla být nižší než vloni. Finanční podpora od samosprávy drží v chodu především ztrátové nemocniční provozy, které poskytují nezbytnou zdravotní péči v regionu.

Razantní obrat zaznamenalo především hospodaření Oblastní nemocnice Náchod, která je největším zdravotnickým zařízením kraje: vloni touto dobou měla ztrátu přes 44 milionů, nyní je přes 7 milionů korun v černých číslech.

„Pozitivní zprávou, kterou nelze opomenout, je skutečnost, že Oblastní nemocnice Náchod v letošním roce nebude žádat Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje o žádnou mimořádnou vyrovnávací platbu, jak tomu bylo v uplynulých letech, a přesto předpokládáme vyrovnaný hospodářský výsledek na konci roku,“ uvedl náměstek hradeckého hejtmana Aleš Cabicar.

Přestože trutnovská nemocnice byla loni téměř v patnáctimilionovém minusu, letos zaznamenala více než devítimilionový zisk. V černých číslech letos hospodařily i další nemocnice zdravotnického holdingu.

Náchodský starosta Jan Birke se ale na předložené výsledky hospodaření zdejší nemocnice nedívá až s takovým nadšením. „Já bych nad tím až tak asi nejásal. Jedná se spíše o hru čísel a zdravotnictví by nemělo být primárně postavené na obchodu, ale na přístupu k pacientovi,“ říká poslanec Parlamentu ČR. „Když se pokrátí výdaje, tak vždy budou konečné hospodářské výsledky lepší,“ říká Jan Birke, a dodává, že hospodaření a chod nemocnic je plně v kompetenci náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví Aleše Cabicara a Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje.

Největší zisk má po letošních devíti sledovaných měsících trutnovská nemocnice: přes 9 milionů korun oproti loňskému bezmála patnáctimilionovému minusu.