Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za nemocného může žádat příspěvek i pečovatelka

Hradec Králové – O příspěvek na péči nelze žádat předem. Přiznává se podle posudku aktuálního zdravotního stavu. Na vyřízení klient čeká až čtyři měsíce. Peníze pak dostane zpětně.

23.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Sedmapadesátiletého Petra N. čeká závažná operace. Od lékařů ví, že v nemocnici dlouho nepobude. Jeho stav bude vyžadovat domácí péči. Tu ovšem nemá, žije sám.

„Počítám s tím, že využiji služeb profesionální pečovatelky. Zajímalo by mne, zda mohu požádat o příspěvek na péči,“ obrátil se Petr N. s dotazem na Deník.

„Klientovi doporučuji požádat o příspěvek až v případě, že nastane jeho snížení soběstačnosti. Tedy ne dopředu,“ odpověděl Marek Šimůnek, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví královéhradeckého magistrátu. „V rámci posuzování se totiž zkoumá jeho aktuální zdravotní stav, nikoli stav budoucí, respektive po operaci,“ vysvětlil Marek Šimůnek.

Krok za krokem

Jak by si tedy člověk, který se ocitne v podobné situaci, měl počínat? Postup je stejný v celé republice.

Nejprve je třeba podat žádost na obecní úřad s rozšířenou působností. „Do naší působnosti patří i Chlumecko, Třebechovicko a Novobydžovsko,“ sdělil vedoucí oddělení dávek sociálné péče magistrátu Vlastimil Musil.

Jenže člověk nemusí být v takovém zdravotním stavu, aby cestu na podatelnu mohl sám podniknout. „Žádost může na úřad zanést i někdo blízký, nejčastěji to bývají rodinní příslušníci,“ řekl Jiří Morávek, předseda Centra pro zdravotně postižené Královéhradec­kého kraje.

Pomoci může i profesionální služba. „Naše pečovatelky pomáhají klientům s vyplněním žádosti a potom je doručí na úřad,“ potvrdila tuto možnost Eva Mrázová z Centra sociální pomoci a služeb v Hradci Králové.

Žadatel se musí připravit na „vizitu“ pracovníků sociálního odboru. „Navštíví ho v jeho přirozeném prostředí a posoudí jeho soběstačnost,“ informoval Marek Šimůnek. „Existuje seznam úkonů, které by měl nemocný zvládat. A podle toho, zda toho je či není schopen, navrhnou sociální pracovníci úřadu stupeň jeho závislosti,“ doplnil informaci Jiří Morávek.

Další krok učiní úřad – požádá posudkového lékaře okresní správy sociálního zabezpečení o odborné posouzení. Na jeho základě vydá úřad rozhodnutí. Na vyřízení je třeba „chvíli“ počkat. „Běžná doba je tři čtyři měsíce,“ upřesnil Vlastimil Musil. Na druhou stranu je třeba připomenout, že pak žadatel dostane příspěvek vyplacený zpětně, a tím se mu vrátí prvotní náklady hrazené z vlastní kapsy.

„Příspěvek je určen k zabezpečení sociálních služeb. Jeho využití je úřadem průběžně kontrolováno,“ doplnil Marek Šimůnek.

V roce 2009 vyplatil královéhradecký magistrát asi 5300 lidem 54 365 dávek. Jejich souhrnná výše činila 232 791 000 korun. Do prvního stupně závislosti bylo zařazeno 2514 lidí, do druhého 1113, příspěvek třetího stupně byl přiznán 616 klientům. Nejvyšší stupeň závislosti byl shledán u 325 lidí. V současné době úřad eviduje 4568 příjemců pomoci. Magistrát zasílá peníze poštou (z 53 %) nebo na bankovní účet (ze 47 %).

Autor: Zuzana Plocková

23.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Už téměř rok se hradecký krajský soud zabývá jedním z nejrozsáhlejších případů daňových úniků při výrobě tabáku ve východních Čechách. Osm podnikatelů a dvě firmy měli připravit stát o 130 milionů korun za nepřiznanou spotřební daň.

Řezali tabák a připravili stát o 130 milionů

Strahovský stadion. Ilustrační foto.

Zase koncovka... Zase remíza

Obraz Klanění tří králů patří Smiřicím, rozhodl soud

Hradec Králové - Ve sporu města Smiřice a farnosti Holohlavy o vlastnictví barokního oltářního obrazu Klanění tří králů dal Okresní soud v Hradci Králové zapravdu Smiřicím.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Opočno - Opočenský divadelní podzim pokračuje 20. října. Na pódiu Kodymova národního domu se v 19 hodin představí obnovený divadelní spolek Tyl z Rychnova nad Kněžnou s notoricky známým Brdečkovým příběhem Limonádový Joe – kusem z prostředí Divokého západu, kde se v místním baru scházejí kovbojové, honáci dobytka i různí dobrodruzi a podnikavci.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Dobruška - Kuželkářský klub Dobruška pořádá turnaj čtyřčlenných družstev mužů a žen pro neregistrované hráče v disciplíně 4 x 60 hodů sdružených.

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení