VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Němci už vědí, jak se řekne řízek i kofola

Rychnov nad Kněžnou – Od 6. do 12. října se již tradičně na Gymnáziu Františka Martina Pelcla uskutečnila první část výměnného programu s magdeburským gymnáziem.

28.10.2012
SDÍLEJ:

Studenti Gymnázia Františka Martina Pelcla na výměnném pobytu v NěmeckuFoto: Markéta Machačová

Letos přijelo patnáct německých žáků, kteří našli na týden domov u svých nových českých kamarádů. Výměnný program, jehož mottem je Evropsky řečeno/Auf europäisch gesagt, byl finančně podpořen Česko-německým fondem budoucnosti a je v letošním ročníku zaměřen na vzájemné dorozumění českých a německých studentů.

Nejde tedy pouze o to, aby se naši studenti zdokonalili v němčině, ale i němečtí studenti přijeli s odhodláním proniknout do tajů českého jazyka a překonat záludnosti české výslovnosti. Zejména díky spolupráci se svými českými partnery byli mnozí němečtí studenti úspěšní a odjížděli s novou slovní zásobou v českém jazyce –  nemohla chybět slova jako bábovka, řízek a kofola.

Neučil se jenom český jazyk

Kromě výuky českého jazyka byly pro účastníky výměnného programu připraveny další aktivity. Seznámili se s Rychnovem, absolvovali prohlídku rychnovského zámku, kostela Nejsvětější Trojice a zvonice, vykoupali se v bazénu.

Jeden den patřil výletu do Orlických hor, zde němečtí i čeští studenti navštívili Anenskou rozhlednu, kostel v Neratově a také strávili nezapomenutelné odpoledne v chráněných dílnách Kopeček v Bartošovicích, kde si každý podle svého zájmu mohl vyrobit něco z hlíny, plsti nebo proutí.

Důležitou součástí programu je také tradiční výlet do našeho hlavního města, který se letos opět vydařil nejen díky krásnému počasí, ale i českým studentům, kteří se stali průvodci a přiblížili svým hostům význam pražských památek.

Celý týden utekl neuvěřitelně rychle a mnozí se loučili se svými partnery s neskrývaným smutkem. Přesto se všichni těšíme na druhou část programu, při které pojede česká skupina do Magdeburgu. Jsme velmi zvědaví, jaký program i práci na našem společném projektu si pro nás naši němečtí partneři připraví.

Studenti i pedagogové účastnící se tohoto výměnného programu by rádi poděkovali nejen městu Rychnov nad Kněžnou a firmě Matrix, a.s., za poskytnuté sponzorské dary, ale i pracovníkům školy, kteří tento projekt podpořili.   Markéta Machačová

Studenti Gymnázia Františka Martina Pelcla na výměnném pobytu v Německu

Autor: Redakce

28.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení