Bezpečná vzdálenost

Pořádný ohňostroj již neodmyslitelně patří k silvestrovské noci. Právě v tuto dobu také městské vyhlášky povolují tradiční rušení nočního klidu. Aby se však silvestrovská veselice se světelnou show nezměnila v tragédii, je třeba dodržovat určitá pravidla.

„Alkohol s pyrotechnikou prostě nejde dohromady. Proto doporučuji, aby ohňostroj odpaloval vždy střízlivý člověk. Před jeho použitím si však bedlivě musí přečíst návod u jedotlivých komponentů a dodržovat ho, zejména co se týče bezpečné vzdálenosti,“ radí zkušený odpalovač ohňostrojů, který se v současnosti nezastaví ve svém velkoobchodu se zábavní pyrotechnikou.

„Situace je každým rokem stejná. Stále se objevuje nová nabídka. Výrobci posouvají i hranici prodejnosti. To znamená, že to, co bylo dříve ve třetí třídě, která je neprodejná veřejnosti, je již ve dvojce. Tu si mohou koupit osoby starší osmnácti let,“ pokračoval Krb s tím, že lidé by měli zábavní pyrotechniku nakupovat jen v obchodech, které jsou k tomu určené a mají povolení.

Třídy pyrotechniky

„V žádném případě nedopodručuji nákup nepovolené pyrotechniky od pokoutných prodejců. V těchto případech totiž nikdy nevíte, co to udělá a riziko neštěstí je vysoké,“ míní Václav Krb, který si oslavy příchodu nového roku užívá pracovně. Dnes střílí ve Vamberku. Na silvestra chystá ohňostroj, který prvního ledna odpálí v Zelenči u Prahy, což je čtyři kilometry od Počernic. Letos to bude již třináctý ročník.

Pyrotechnika se dělí do několika tříd nebezpečnosti: třída I – dětská pyrotechnika – prodej bez omezení, třída II – prodej od osmnácti let, třída III – prodej pouze pro zákazníky s průkazem odpalovače ohňostrojů.