Svou premiéru si v rámci 44. Týnišťského divadelního podzimu odbude divadelní hra Vraždící břitva. Její režisérka, Eva Drábková, jejíž tatínek stál u zrodu tohoto festivalu, se na „prknech, která znamenají svět,” pohybuje už od malička. Nejdříve jako herečka, později jako režisérka.

Co Vás přivedlo k divadlu?
K divadlu mě přivedla rodina a tradice, protože můj tatínek byl letitý předseda divadelního spolku Jirásek, ve kterém působil jako režisér a výborný herec. Já jsem hrála už dětské role, potom jsem začala hrát jako holka, pak jako dospělá a bohužel to ve starém Jiráskovi vykrystalizovalo tak, že všichni, kteří v něm něco znamenali odešli do divadelního nebe a nebo se přestěhovali a najednou neměl kdo režírovat. Tak jsem se toho chopila společně se svým učitelem, který byl všestranným člověkem, výtvarníkem a také mým rádcem. Spolu jsme režírovali, ale pak už jsem na to zůstala sama.

Poté jste založila nový divadelní spolek?
V roce 1998 měla v divadle parta lidí večírek, a najednou za mnou přišli, zda bych s nimi nehrála divadlo. Původně jsem si myslela, že je jako vedoucí Jiráska zastřeším, a že si to budou dělat sami, protože já jim kazím věkový průměr. Nejstarší tam jsou přes čtyřicet. Ale oni chtěli, bych to s nimi táhla pořád.

Měla jste nějaké předchozí zkušenosti s režírováním?
Ne, byla jsem hozena do vody a musela jsem plavat a plavu ráda. Ale viděla jsem to už doma, když tatínek režíroval a chodila jsem na zkoušky. Dříve ten divadelní prostor byl ještě divadelnější, voněly tady šminky, protože se dříve líčilo, maličká šatnička, kde se topilo dřívím a uhlím, takže to kouřilo. Ta divadelní atmosféra byla nádherná a jako malá holka jsem tohle všechno nasávala a zjistila jsem, že mě to opravdu voní.

Jste raději herečka nebo režisérka?
Režisérská práce pro mě není až tak zábavná, mám-li být upřímná. Já bych raději hrála. Bohužel to dopadlo tak, že tady nezůstali režiséři, takže to zůstalo na mě.

Hrajete ještě? Máte na to vůbec nějaký čas?
To není otázka času. Jde o to, že jsem velmi neukázněný herec. Já jako režisér vyžaduji určité věci a potom jako herec si je sama skácím. To se pak ve mně pere. Jednou nebo dvakrát jsem zaskakovala, ale zjistila jsem, že jsem se nemohla tolik soustředit, pokud tu roli mám hrát i režírovat. Režisér by se měl držet svého kopyta. Jestli se mi ještě na stará kolena podaří zahrát nějakou hluchou a slepou, uvidíme. Ale raději jen režíruji, mám pak větší přehled. V zákulisí vyrušuji, to přiznávám.

Na tomto festivalu tedy nebudete poprvé, že?
Prakticky je to 44. ročník, takže jsem tady pokaždé. Jedním ze zakladatelů festivalu byl totiž tatínek, protože si jako soubor řekli, že stále jezdí někam na přehlídky a tady nic nebylo.

S čím budete letos vystupovat?
Letos máme komiksově laděný detektivní příběh ze současnosti Vraždící břitva. Kdo chodí na Temno, tak ví, že mezi řádky musí hledat jiné myšlenky. Může se zdát, že se jedná o detektivku, ale spíše je to takový praštěný příběh. Nám šlo vždy o to, abychom diváka nejen pobavili, ale také aby se zamyslel, že jsou také i dimenze než „řechtačky.“ Mě nikdy nebavili žádné jednoduché příběhy, ty bych nerežírovala.

Podle čeho si vybíráte hry?
Něco si čtu a říkám si, že by to byla fajn hra. Jenže je v ní třeba jen pět osob a nás je jedenáct nebo dvanáct. Takže si musím sednout, dopsat určité role či je předělat. Herci mi někdy říkají, že jsou jim ty role šité na míru, což je pravda, protože někdy je skutečně píšu přímo na konkrétní herce, protože už je znám.

EVA DRÁBKOVÁ

* 13. 8. 1949

• dlouhá léta působila jako herečka, režisérka a vedoucí souboru Jirásek
• po jeho rozpadu v polovině 90. let 20. století, založila v roce 1998 nový soubor Temno, kde působí jako režisérka
• pracuje jako vychovatelka na ZŠ Albrechtice, kde vede dramatický kroužek