Agresivní chování řidičů na silnicích je již evergreenem, přestupky v dopravě řeší policisté při monitorování provozu denně. Přestože průběžně se konají bezpečnostní akce, mnohé šoféry to neodradí od hazardování se životem vlastním i ostatních účastníků silničního provozu.

Na Rychnovsku došlo třeba jen v tomto měsíci k několika nehodám, jedna z nich si v úterý vyžádala nejvyšší daň – život osmašedesátileté chodkyně, která ve Vamberku nečekaně vstoupila do vozovky mimo přechod pro chodce a střetla se s projíždějícím nákladním vozem. Na místě zemřela. „Okolnosti případu stále vyšetřujeme,“ uvedla policejní mluvčí Alena Kacálková s tím, že od začátku roku se na Rychnovsku jednalo již o sedmé úmrtí při nehodách. Naposledy se letos na silnicích umíralo 16. srpna, poprvé 7. února.

Také v rychnovském regionu průběžně probíhají dopravní kontroly, při kterých se hlídky policistů zaměřují především na dodržování maximální povolené rychlosti, alkohol, používání bezpečnostních pásů, technický stav vozidel či dodržování dopravního značení. Například za minulou středu bylo zjištěno dvanáct přestupků mezi čtyřiašedesáti zastavenými vozidly. Někteří šoféři proto pykali za své hříchy pokutami. „Kontrolujeme také osvětlení, stav pneumatik a další,“ přiblížila Kacálková.

Jsou i řidiči, kteří neváhají spáchat přestupek přímo před zraky hlídky. „Policisté si dokážou všimnout neobvyklého jednání řidiče, umějí předvídat problém, třeba když je dotyčný pod vlivem alkoholu. Na druhou stranu si někteří hlídky ani nevšimnou,“ řekla policejní mluvčí.

Prohřešků evidují muži zákona mnoho. Kromě těch nejčastějších a již vyjmenovaných jen v září dále řešili i parkování v zákazu, telefonování za volantem, neúplnou výbavu vozidla, řízení přes vydaný zákaz, neumožnění přejití silnice chodcům, nedostatečné věnování se řízení, nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi vozidly či nedání přednosti na kruhovém objezdu. Dalo by se pokračovat.

Překvapený byl asi i šofér, který již měl nasbíraných dvanáct trestných bodů a při silniční kontrole na místě přišel o řidičský průkaz. Jeden z kuriózních případů poslední doby se odehrál v Rychnově, kde řidič, přestože měl prázdnou pneumatiku, pokračoval od čerpací stanice v jízdě. To neuniklo pozornosti hlídky, která kromě nevyhovujícího stavu vozidla odhalila i to, že muž za volantem evidentně požil alkohol, kterého mu policisté naměřili 1,95 promile v dechu.

U dopravních nehod asistují také jednotky požární ochrany. Hasiči z Rychnova, ale i jejich dobrovolní kolegové z okolí mají v dosavadním průběhu září v evidenci jedenáct zásahů u dopravních kolizí v okrese. Některé si vyžádaly zranění, jiné skončily „jen“ pomačkanými plechy.