“Na silnicích první třídy jsou maximálně dva centimetry rozbředlého sněhu, na komunikacích nižších tříd leží ujetá sněhová vrstva od dvou do deseti centimetrů,“ komentoval včera aktuální stav v regionu vedoucí rychnovského cestmistrovství Miloš Doležal a zároveň varoval, že největším nebezpečím již není sněžení, které ustalo, ale pod tíhou mokrého sněhu lámající se stromy.

Mezi neprůjezdné úseky včera patřila silnice I/36 ve směru Borohrádek – Holice, Borohrádek – Horní Jelení, Borohrádek – Vysoké Chvojno, Albrechtice – Chvojenec. „To jsou však úseky, které jsou uzavřené na žádost Pardubického kraje, z naší strany jsou ošetřené. Dopoledne jsme ještě stihli zprůjezdnit komunikaci Šachov – Zdelov – Kostelec n. O.,“ upřesnil včera pracovník SÚS a upozornil, že řidiči musí dbát zvýšené opatrnosti.

„Nejdříve napadlo množství sněhu. Když však spad skončil, během šesti hodin se nám podařilo většinu komunikací zprůjezdnit, i když někde na hranici sjízdnosti. Nicméně stále hrozí nebezpečí padajících stromů, které již nadělaly veliké problémy,“ dodal Miloš Doležal.

Bezproblémovou průjezdnost horského úseku do Sedloňova včera potvrdil vlekař Václav Sameš, který jezdí trasu Jahodov – Sedloňov téměř každý den. „Silnice z Rychnova do Dobrušky je ve velmi dobrém stavu, hlavní tah na Bačetín je také dobrý, ale na komunikaci do Bystrého a Sedloňova je rozbředlý sníh. Proto je třeba dávat pozor a jízdu přizpůsobit těmto podmínkám. Řetězy jsem na tomto úseku použil jednou za pět let,“ uvedl Sameš a připustil, že „horaly“ nemůže podobná situace zaskočit. „Již vím, kde mohu čekat závěj, jak si najíždět. I přesto jsem však opatrný,“ dodal vlekař.