Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Největší letošní témata na Rychnovsku? Průmysl, doprava i hádky zastupitelů

Rychnovsko – Letošní rok v okrese znamenal především průmyslový boom. A to nejen ve škodovce v Kvasinách.

30.12.2015
SDÍLEJ:

Zeman na návštěvě v Rychnově a v Kvasinách.Foto: Jan Ježdík

Plány na rozšíření výroby a vytvoření dalších pracovních míst ohlásilo několik dalších závodů. Patří mezi ně například vamberecký Pewag, ale také častolovický Orsil.

Okres se již nyní chlubí jednou z nejnižších nezaměstnaností v celé republice a vzniknout by tu měly dokonce i tisíce nových míst.

S rozvojem průmyslu jde ruku v ruce také potřebný rozvoj dopravní infrastruktury. Investovat se v příštích letech bude do obchvatů Opočna, Solnice, Rychnova, ale s velkou pravděpodobností i dalších měst. Často se hovoří o přeložce, která by měla ulehčit Komenského ulici v Častolovicích. Na těchto akcích se bude podílet jak kraj, tak stát. Investice se však týkají i měst samotných.

Rychnov například letos realizoval první etapu opravy pěší zóny v Havlíčkově ulici. Pracovalo se však také na kanalizaci v Lipovce. Týniště nad Orlicí zase dokončilo nákladnou opravu svého kulturního domu.

Do regionu také zavítal prezident Miloš Zeman. Podíval se do Dobrušky, kvasinské automobilky i do okresního města. Ani letošní rok se neobešel bez tragických událostí. Na silnicích Rychnovska se opět umíralo. Například jen komunikace vedoucí z Vamberka na Rybnou si vyžádala tři lidské životy. Rychnovskem také otřásl případ vraždy v Nové Vsi a rozhořely se nejrůznější spory na radnicích i požáry, které podpořilo velké sucho.

Průmyslový boom nejen v Kvasinách

Rychnovsko - Kvasinská automobilka, Orsil v Častolovicích, ale i další firmy a společnosti hlásí průmyslový boom.

V okolí Solnice a Kvasin staví svoje výrobní haly společnosti, které škodovce dodávají materiály a také komponenty. V samotné automobilce by mohlo vzniknout až patnáct set nových míst a až osm set pozic se vytvoří ve zmíněných dodavatelských společnostech. Svou tvář změní také průmyslový střed Vamberka, kde se v současnosti bourají zbytky bývalého areálu tkalcovny, který ve své historii sloužil i jako vojenská kasárna.

Další výrobní halu by tu měla postavit společnost Pewag, která již ve Vamberku funguje řadu let a má ve městě svůj další závod a další výroba se do jeho prostor již nevejde. Společnost se nyní snaží získat všechna potřebná povolení a svou vizi toho, jak by nová hala, která by stála jen kousek od vambereckého náměstí, mohla vypadat, představila na veřejném zasedání zastupitelstva. V ideálním případě by mohlo v nové hale ve Vamberku vzniknout až osmdesát nových pracovních míst. Investici 600 milionů korun také letos ohlásila společnost Saint-Gobain, která vlastní závod na výrobu tepelných izolací v Častolovicích. Bývalý Orsil by mohl nabrat až 60 nových zaměstnanců. Proti vybudování třetí výrobní linky se však staví někteří místní obyvatelé. Mají strach ze zhoršení vlivu na životní prostředí.

Rychnovsko se již nyní chlubí jednou z nejnižších nezaměstnaností v republice, předpokládá se, že pracovní posily přijdou i z jiných okresů a také ze zahraničí.

Tři mrtví na silnici u Rybné

Vamberk – Nechvalně proslulá silnice smrti si vyžádala v minulosti již mnoho životů. Bohužel ani letos tomu nebylo jinak. Zemřeli tu tři lidé.
Při první nehodě přišla o život teprve šestadvacetiletá žena. Při druhé nehodě, ke které došlo v polovině listopadu, zemřela matka se synem. Z druhého automobilu, jehož posádka přežila, se ztratily dvě kočky. Veřejnost byla velmi solidární a zvířata hledalo několik desítek lidí. Rychnovský deník bohužel nemá informaci, že by se našla.

Silnice si vyžádala lidské životy i v minulosti. „ Loni jsme v tomto úseku šetřili celkem 14 nehod, jedna si vyžádala smrtelné zranění," prozradila tisková mluvčí rychnovských policistů Alena Kacálková.

Přitom silnice prý není sama o sobě nebezpečná, většina nehod se stane na rovném přehledném úseku. Řidiči zde sami sebe přeceňují. Nehody má často na svědomí vysoká rychlost. Řidiči tu „šlapou na plyn" a nepřizpůsobují jízdu stavu vozovky. Pokud je povrch komunikace kluzký, mohou dostat smyk.

Na kritickém místě bylo již v minulosti nainstalováno několik výstražných značek a také vodorovných značení. Nechybí tu ani reflexní vodorovné značení při středové čáře, které pomáhá k lepší orientaci při střídání světla a stínu.

Asi nejvíce utkvěla místním v paměti tragická nehoda sanity z roku 2011. Sanitka, která z Rybné odvážela pacienta, bohužel do nemocnice nedojela. V lesním úseku směrem na Vamberk se čelně střetla s kamionem. Řidič i převážený pacient nepřežili.

Ohrožení opočenského obchvatu

Opočno – Dlouhé roky čekání na řešení nepříjemné dopravní situace ve městě přerušila naděje. Naděje, která dostala opravdu jasné obrysy. Stavět se bude – a to díky investiční podpoře související s rozvojem kvasinské průmyslové zóny. A bude se stavět brzy.

Jenže… Plánovaná stavba se ocitla v ohrožení kvůli kroku členů iniciativy Obchvat i pro občany města. Nelíbilo se jim, že by komunikace vedla příliš blízko obydlím a v posledních týdnech roku podali odvolání proti rozhodnutí kraje a požadovali nové posouzení EIA – tedy vlivů na životní prostředí. Celé město bylo na nohou. Desítky lidí se sešly v Kodymově národním domě a atmosféra byla opravdu dost nepříjemná. Pro stavbu obchvatu krok iniciativy znamenal velké ohrožení. Proces EIA trvá roky, pak následuje další odvolávání se. Aby však mohl být obchvat financován z již zmíněného balíku peněz, musí se začít stavět v nejbližší době – nejpozději do konce roku 2017. Iniciativa nakonec ustoupila a své odvolání stáhla. První etapa obchvatu Opočna by se tedy mohla začít stavět již v příštím roce.

„V reakci na současné dění v Opočně jsme se rozhodli učinit kroky, které, jak doufáme, povedou ke zklidnění situace. A proto jsme 11. prosince vzali podané odvolání zpět. I přes tento námi učiněný krok se i nadále ztotožňujeme s myšlenkami a tvrzeními uvedenými v odvolání. Budeme se snažit jednat s investorem o možnostech zmírnění negativních dopadů stavby na nás obyvatele," stálo v prohlášení iniciativy.

Vražda v Nové Vsi

Nová Ves – Hrůzný nález učinili policisté v žumpě na zahradě jednoho domku v Nové Vsi na Rychnovsku. Pod betonovým poklopem leželo tělo 57letého majitele domku. Okamžitě zadrželi 35letého muže, který u něj bydlel v podnájmu, a obvinili ho jak z vraždy, tak z předchozího těžkého ublížení na zdraví spáchaném na tomto muži.

„Přivolaný znalec v oboru soudního lékařství konstatoval, že smrt muže nastala již před několika týdny. V souvislosti s nálezem těla kriminalisté ještě téhož dne zadrželi 35letého muže, který s poškozeným přebýval v jeho domě," uvedla v únoru, kdy bylo tělo nalezeno, policejní mluvčí Ivana Ježková. Vraždu podle všeho spáchal Radek Charvát – recidivista a alkoholik v jedné osobě. Loni 15. prosince opilý Charvát napadl oběť takovou intenzitou, že jí roztříštil lebeční a obličejové kosti. Charvát pak muže nechal ležet na podlaze v bezvědomí a odešel to zapít. Až po několika hodinách zavolal pomoc.
„Zasadil poškozenému osm ran do hlavy, ačkoli byl v bezvědomí a včasná lékařská pomoc by mu zachránila život, tak ho odtáhl na zahradu do septiku a tam ho nechal ještě několik hodin umírat," popsala mluvčí Ivana Ježková.

Mord v Nové Vsi připomíná další podobnou vraždu, která se na Rychnovsku stala, a trojnásobného vraha Michala Semanského. Zločinu z Nové Vsi se nejvíce podobá jeho druhá vražda, kterou spáchal v Lípě nad Orlicí. V únoru 2011 tady uškrtil provazem příbuzného.

Poté muže zastlal do postele a další den ho přenesl do studny. Tady našli tělo policisté vlastně až o rok později.

Návštěva prezidenta Zemana

Rychnovsko – V únoru přijel na návštěvu do Královéhradeckého kraje prezident Miloš Zeman. A nevyhnul se ani rychnovskému okresu.
Zavítal do Dobrušky, Rychnova i Kvasin. V Dobrušce ho vítaly stovky příznivců, ale také jeho odpůrci s červenými kartami. Půldruhé hodiny trvající návštěvu Dobrušky uzavřel Zeman zápisem do pamětní knihy, předáním prezidentské stuhy na prapor města Dobrušky a převzetím tří dobrušských darů.

Prezident navštívil i kvasinskou automobilku. Zde si prohlédl výrobní prostory a projel se jimi na speciálním vláčku. Představen mu byl i nový model superbu, do kterého se posadil. Pak prezident promluvil k zaměstnancům závodu. „Vážíme si toho, že škodovka na území kraje funguje a rozvíjí se. Budeme se snažit, aby to pokračovalo, a podporovat ji," sdělil hejtman Franc. Zeman posléze prohlásil, že v novém autě nekouří, tudíž v novém modelu nevyžaduje popelník. „Jako předseda vlády jsem v Tatře 700 chtěl jedinou úpravu – na palubní desku mi přidělali popelník z trabanta. V superbu už popelník nemám. Kouříme s řidičem jen při zastávkách. V novém superbu ho už také nebudu chtít," nechal se slyšet. Pak se prezident vypravil také do okresního města.

I zde ho čekaly stovky lidí, včetně jeho odpůrců. Zeman je nabádal, ať s ním jdou diskutovat do sálu. Ti to ale odmítli se slovy, že s demagogem není diskuze možná. Svou návštěvu prezident zakončil tiskovou konferencí v hotelu Studánka.

Hádky mezi zastupiteli

Kostelec/Opočno – Zdá se, že emoce, které způsobily volby, ještě na některých místech v okrese nepovolily. Je to mu tak i v Kostelci nad Orlicí a Opočně. Jednání zastupitelstev tu trvají dlouho a přináší i vyhrocené okamžiky.

Kostelec letos řešil odchod několik úředníků, kteří Deníku prozradili, že svá místa opouští kvůli nespokojenosti s chováním nového vedení města, především místostarostů Tomáše Kytlíka a Tomáše Langra.

Další zajímavostí byl odchod tajemníka Jaroslava Brandejse, jejž mu posvětil ještě bývalý starosta Jiří Bartoš, který mu přislíbil téměř půl milionové odchodné. O tomto rozhodnutí nebyl nikdo z nového vedení města informován. Podobně odešla i vedoucí správy majetku města Jana Blezzardová. Jí několika set tisícovou odměnu přislíbil naopak tajemník. Obyvatelé města podepisovali petici, aby peníze bývalí zaměstnanci nedostali.

V létě proběhl také soud s vedoucí technických služeb Milenou Tarkowskou.

Ta je obžalovaná ze sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky. Soud byl odročen a další stání by mělo proběhnout na jaře, Rychnovský deník bude pochopitelně u toho. Emoce jsou patrné i v Opočně. Tady se nemohou shodnout opoziční zastupitelé s novou koalicí. Odmítli například chodit na pracovní jednání zastupitelstva.

Problémy jsou však podle všeho i v další vzájemné komunikaci. Obě strany tvrdí, že se chtějí dohodnout, ale není to možné.

Autor: Barbora Zemanová

30.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Mánie lyžáků v úředních místnostech přijde u prezidentských voleb

Královéhradecko, Krkonoše - Volební urna lanovkou cestovat nemusí, o možnost volit z domova požádala jen hrstka obyvatel horských středisek.

Budeme opět kroužkovat ve velkém?

Královéhradecký kraj - Předčasné volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 výrazně ovlivnily preferenční „kroužky“, díky kterým ostrouhali mnozí lídři kandidátek a do Poslanecké sněmovny skočili osobnosti z dalších míst kandidátek.

Týnišťské hráčky přivezly dvě výhry z palubovek soupeřek

Rychnov nad Kněžnou, Týniště nad Orlicí - Pokračovala Východočeská basketbalová liga mužů i žen.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení