Bez nadsázky lze říci, že žijeme v době plastové. Nákup si nosíme v igelitové tašce, která v obě ukrývá PET lahev, vakuovaný salám a zeleninu v mikrotenovém sáčku. Na koncertech nám pak obsluha natočí napěněný mok do plastového půllitru. A tato doba nahrává i větším dílům, takovým, jaké chtějí vytvořit v Kostelci nad Orlicí.

Zlodějůmvzdorná

Místní radní tu chtějí polyesterovou náhradu sochy prvního československého prezidenta. Ta původní bronzová byla v historii hned dvakrát odstraněna z prostranství před budovou zdejšího reálného gymnázia T. G. Masaryka. Proč se k tomuto v republice ojedinělému pojetí sochy radnice rozhodla, osvětlil kostelecký místostarosta Tomáš Kytlík. „Nechci říct, že bychom rezignovali na bronzovou sochu, ale byla by nad finanční možnosti města. Tato skutečnost hrála důležitou roli při našem rozhodování,“ uvedl místostarosta.

Podle Tomáše Kytlíka byla dalším důvodem pro tento výběr neblahá zkušenost z minulosti, kdy se Kostelec, stejně jako i jiná města v republice, potýkal s vandaly a zloději, kteří ukradli či poničili bronzové pamětní desky.

Autorem díla, které by město rádo odhalilo příští rok ke stému výročí založení Československé republiky, má být figurální sochař Karel Bartáček. „Když jsme se byli podívat v jeho ateliéru, byli jsme překvapeni, že polyesterové sochy jsou pro laika takřka k nerozeznání od těch bronzových,“ dodal kostelecký místostarosta, který má na stole již první model budoucí sochy.

„Tento sedmdesáticentimetrový model je sice zatím v černé patině, ale i tak vypadá nádherně,“ uvedl Tomáš Kytlík s dodatkem, že na polyesterovou sochu i samotného autora radnici přivedl ředitel hořické kamenosochařské školy Josef Moravec.

„Dlouze se diskutovalo o podobě a materiálu, který by měl být na výrobu sochy použit. Za bronzové provedení sochy odhadl ředitel náklady na 2,5 milionu a cena za realizaci z kamene by vyšla na půl druhého milionu.

A právě na doporučení hořického ředitele jsme dostali tip na figurálního sochaře Karla Bartáčka z Prahy, který nabídl provedení sochy z polyesteru za příznivých 400 tisíc,“ informoval i ve zpravodaji města Tomáš Kytlík.

Prezident z trenek?

Vypočítanou cenu i tip na autora však ředitel Josef Moravec rezolutně odmítá. „Aby bylo jasno, to jméno neznám, v životě jsem ho neviděl, a proto jsem na něj ani nemohl dát doporučení,“ nechal se slyšet Josef Moravec, který potvrdil jen schůzku s vedením kostelecké radnice.

„Byli u mě, ale já jsem jim žádnou cenu nenabídl. To není moje parketa. Jen jsem je odkázal na jiné naše sochaře,“ dodal ředitel Josef Moravec, který se podivil i nad výběrem materiálu. „Ten se vymyká všemu. Každý, kdo má na sobě trenky, přece ví, že z nich Masaryka neudělá. Ale ať si v Kostelci udělají sochu třeba z medu,“ nebral si servítky ředitel Moravec.

Jeho slova Tomáše Kytlíka zaskočila: „Vyjádření pana ředitele mě překvapilo. Nerozumím tomu…“