Tím prvním je stav kanalizace a vodovodu. V některých částech města není v dobrém stavu. Rychnov však do jejího budování v minulých čtyřech letech investoval nemalé prostředky. Za další „vroubek“ by se dalo považovat ztížené parkování a podle některých složitý průjezd městem. Smlouva s firmou, která má parkování na starosti, však byla podepsána ještě před minulými volbami, a to na deset let. To jsou problémy, které lze v budoucnu zvrátit a změnit.

Co však některé Rychnováky „zabolelo“ nejvíce, byla „ztráta“ okresní nemocnice. Ta zde sice funguje bez omezení stále, ale nedávno prošla fúzí a spojila se s náchodským špitálem. Někteří kritici vedení města zazlívají, že proti sloučení nebojovalo dostatečně a že někteří ze zastupitelů ho dokonce schvalovali.

Jinak se rychnovské vody „houpaly“ poskrovnu. Hladinu sice občas zčeřily nějaké problémy, ale jak už ukázala i reakce místních, nejednalo se o žádné velké katastrofy. Za největší trable by se dal považovat například spor kolem plaveckého bazénu, který se však zrodil za minulého vedení, nebo fakt, že se nepodařilo vykoupit určité pozemky, které jsou důležité pro budoucí rozvoj města. ⋌(zem)

Minule se dařilo ODS, letos jde do voleb bez starosty

Volby 2010: O tyto komunální volby projevila v okresním městě zájem téměř polovina rychnovských voličů. K urnám jich přišlo více než 46 procent.

Nejvíce se dařilo Občanské demokratické straně. Za tu byla zvolena například současná místostarostka Jana Drejslová. Od voličů získala 1265 hlasů – nejvíc ze všech kandidátů.

Za stejnou stranu v roce 2010 kandidoval také současný starosta Jan Skořepa, který získal 1085 hlasů. Do zastupitelstva kandidovala také Michaela Zimová za Českou stranu sociálně demokratickou. Do zastupitelstva byla voliči zvolena s počtem 773 hlasů. Nyní vykonává funkci druhé místostarostky města. Do zastupitelstva se dostaly i strany jako Křesťanská demokratická unie Československá strana lidová, Komunistická strana Čech a Moravy. Nechybí tu ani nestraníci, Česká strana sociálně demokratická, Volba pro město, Svobodná občanská samospráva a TOP 09.

Zajímavosti 2014: Už letmý pohled na kandidátky 10 politických stran nebo

sdružení, které se budou ucházet o přízeň voličů, poodhaluje řadu zajímavostí.

Úřadující starosta Jan Skořepa změnil barvy, které bude hájit v nadcházejících komunálních volbách. Modrou ODS vyměnil

za sdružení nezávislých kandidátů „Nezávislí za Rychnov". Je lídrem tohoto sdružení vstupujícího do předvolebního boje s jedenadvacetičlennou kandidátkou složenou z bezpartijních.

Podobný název bude užívat další sdružení nezávislých kandidátů – jmenuje se „PRORychnov" a lídrem je Tomáš Erben.

Tradičními stranami, které budou v Rychnově soupeřit, jsou KDU-ČSL, ČSSD, ODS a KSČM. Jejich novým soupeřem je v parlamentních volbách úspěšné politické hnutí ANO 2011.

Tři kandidátky mají v čele ženy – Michaelu Zimovou (ČSSD), Janu Drejslovou (ODS) a Ivanu Skříteckou (Volba pro město).

Lídrům kandidátek jsme položili dvě stejné otázky. Jak byste v případě zvolení řešili místy špatný stav vodovodního a kanalizačního potrubí a jak byste řešili problém s parkováním a dopravou v centru města?

Michaela Zimová, místostarostka, Česká strana sociálně demokratická

O stavu vodovodního i kanalizačního potrubí víme. Je to základ, o který se město musí starat a v rozpočtu se na něj musí myslet pokaždé.

O problému s parkováním moc dobře všichni vědí. Smlouva, která se ho týká, vyprší na konci roku 2017.

Myslím, že pak by se měla tato problematika vrátit do rukou města. Podle mě se to dá vyřešit ke spokojenosti rychnovských obyvatel.

Jiří Daniel, ředitel polsko-českého centra podnikání, Ano 2011, bez pol. přísl.

Potrubí je otázka, kterou je třeba řešit za účasti odborníků, nikoli plácáním. A to v každém následujícím období podle odborné analýzy a na základě strategického plánu rozvoje města. Je potřeba ukončit nesmyslnou smlouvu o parkování, pokud je to možné, snížit sazbu za parkování pro občany, přenést povinnost zajištění tržeb za parkovné na město a umožnit levné krátkodobé parkování na náměstí a dalších místech v centru.

Jan Skořepa, starosta města, Nezávislí za Rychnov, bez politické příslušnosti

Řešil bych stav potrubí jako v tomto volebním období – investicemi do obnovy a výstavby. Ve volebním období 2010 – 2014 na to byla použita třetina z investovaných prostředků.

Parkování se řídí smlouvou, která byla podepsána předchozím vedením s firmou z Prahy na dobu 10 let a vyprší tedy na konci roku 2017. Poté mám představu o způsobu parkování včetně postupného budování nových parkovišť. A to v plné režii města.

Ivana Skřítecká, ekonomka, sociální pracovnice, podnikatelka, Volba pro město, bez pol. přísl.

Navrhuji celkovou rekonstrukci, která by se měla realizovat komplexně dle nově připraveného projektu, zakomponovaná do plánu střednědobých investic města. K její realizaci využít finančních prostředků z dotačních titulů se spoluúčastí města.

Zjednodušit dopravu pro motoristy a cyklisty. Přikláním se k ponechání současného stavu parkování na náměstí, doplnit chybějící vodorovné značení přechodu pro chodce a omezit průjezdnost pěší zónou.

Milan Novák, zastupitel Komunistická strana Čech a Moravy

Kanalizace představuje stále palčivý problém. Jsem rozhodně pro její opravu, momentálně se jedná o jednu z největších potíží současného Rychnova.

Ani doprava není v ideálním stavu. Nejhorší je to podle mého soudu ve směru Vamberk-Solnice, kde bych určitě uvažoval o přemostění. Problém představuje i železniční přejezd na hlavní tepně před nemocnicí.

Jan Jelínek, OSVČ Východočeši, bez pol. přísl.

Voda a kanalizace jsou důležitá témata. Pokud se na radnici dostaneme, řešení nabízíme, ale ve stručnosti nelze takovou tématiku obsáhnout. Realizaci zlepšení stavu jednoznačně podpoříme. V programu máme řešení inženýrských sítí a občanské vybavenosti.

Problémy s parkováním a dopravou v centru Rychnova jsou už doslova letité. V našich řadách máme hned dva odborníky na dopravu, jimž naprosto důvěřujeme.

Tomáš Erben, zastupitel, Občanské hnutí PRO Rychnov, bez politické příslušnosti

Stav městské kanalizace vnímám bezpochyby jako problém, především v městské části Lipovka. Pozornosti města by v příštím volebním období neměla uniknout ani čistička.

S dopravní situací v Rychnově také nejsem spokojen. Řešení vidím především v obchvatu města, to je však běh na dlouhou trať. Dalším problémem je parkování, jeho nejlepším řešením je podle mého stavba parkovacího domu.

Jana Drejslová, místostarosta města, Občanská demokratická strana

Nová kanalizace v oblasti Sibiře se řešila od loňského roku a je udělána. Nyní se dokončuje ještě navazující část.

Myslím si, že je potřeba v blízké době řešit kanalizaci v Habrové na Jungově nábřeží a v Lipovce spolu s komunikací.

Doprava a parkování je problém, s kterým se potýkáme celé období. Problém je s velkým množstvím jednosměrek.

Parkování na náměstí je nutné – jinak nám město „umře".

Jan Horníček, konstruktér, Křesťanská–demokratická unie – Čs. strana lidová

Nechystáme se dělat revoluci. Navázali bychom na dobré z uplynulých let. Nový odpadový řád může pokračovat dál. Výměna materiálu by měla probíhat podle jeho stáří, je důležité vytvořit přesný harmonogram.

Ohledně parkování je třeba prověřit uzavřené smlouvy, které patrně nejde vypovědět. Až skončí, tak se buď obnoví za výhodnějších podmínek pro město nebo se budou hledat noví provozovatelé.

Karel Štrégl, zastupitel, Nestranický kandidát

Městskou kanalizaci jako příliš palčivý problém nevidím. Pokud by se ale její stav zhoršil, bude samozřejmě nutné zasáhnout.

Naopak doprava je něco, co trápí mnoho rychnovských občanů. Jsem za to, aby se město zpřehlednilo pro cizince a také se vyřešil problém s parkováním. Neměl by být problém snížit přinejmenším ceny parkovacích karet a v dlouhodobějším horizontu postavit odstavné parkoviště.