VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejsložitější náměstí ve střední Evropě

Rychnov nad Kněžnou - Centrum Rychnova, Staré náměstí, je, stručně řečeno, samá jednosměrka.

4.11.2009 10
SDÍLEJ:

Další dopravní změny při průjezdnosti rychnovským Starým náměstím.Foto: DENÍK/ Miloslav Dostálek

Pokud se chcete příkladně dostat ze Svatohavelské do Komenského ulice, nezbývá než jet vpravo kolem Komerční banky, zde se protlačit řadami vozů na placeném parkovišti, vrátit se na druhou stranu květináčů, které náměstí zahrazují, a pak už nic nebrání volné cestě směrem k poště.

Záměrem bylo snížení frekvence dopravy

Jediné místo na náměstí, kde lze projet oběma směry, je před cukrárnou, ale tam je pro dvě vozidla vedle sebe málo místa. Nikdo z oslovených řidičů nehodnotí uspořádání Starého náměstí kladně. „Je to urbanistický paskvil. Snažím se tam ani neparkovat, ani neprojíždět,“ řekla Marie K. z Dlouhé Vsi. „Irituje mě, že v Rychnově nejsou žádná neplacená parkoviště, parkovné se vybírá na každém plácku nebo rohu, zůstává jenom místo pod zámkem,“ poukázal Bronislav Myslivec na další záležitost, která je solí v očích řidičům z Rychnovska. Ke změně dopravní situace a systému parkování došlo před dvěma roky.

Myšlenka přeorganizovat náměstí byla iniciována motivem záměrně znepříjemnit řidičům průjezd náměstím, a snížit tak frekvenci dopravy. Podle slov vedoucího odboru Správy majetku Jaroslava Tichého zde před touto změnou projelo 5000 vozidel denně. Tento počet se snížil minimálně o jednu třetinu.

Náměstí pro lidi, ne pro auta

„To, aby nebylo projíždění rychnovským náměstím pohodlné, bylo tedy právě záměrem,“ vysvětlil Rudolf Petřík za Dopravní policii Rychnov nad Kněžnou. „Sám jsem navrhoval, aby se náměstí blokovalo betonovými zátarasy a uzavřelo se úplně. Myslím, že náměstí má být pro lidi, a ne pro auta,“ vyjádřil se k tématu Petřík.

„Na návrh úplného přerušení provozu před dvěma roky nechtěla dopravní komise přistoupit,“ potvrdil Jaroslav Tichý z odboru správy majetku. „K tomuto problému a způsobu řešení uzavřením náměstí se město znovu vrátí, pokud zatížení provozem opět zesílí na zmíněnou předešlou úroveň,“ hovořil dále Tichý. V takovém případě by se dalo projet pouze ze Svatohavelské ulice do Balbínovy a z Palackého ulice do Komenského. O změnách na náměstí bude rozhodovat zastupitelstvo.

Placené parkování dvousečnou zbraní

Co se týče dalšího trnu v patě Starého náměstí, předimenzovaného placeného parkoviště, je jeho důvod podobný jako zahrazení náměstí betonovými květináči – zavedením placeného parkoviště vytlačit stojící vozy z centra. „Je to ale dvousečná zbraň,“ podotýká Rudolf Petřík. „Auta, která se takto vytěsní z centra, zacpávají ulice na okraji města, takže problém se jen přesune, zahlcené jsou třeba ulice u Fabu.“

Město pronajalo režim parkování firmě Activ Parking s. r. o., která na placené zóny dohlíží společně s Policií České republiky. „Peníze za parkovné stejně jako finance z nájmů a vybírání jiných poplatků se investují zpět do infrastruktury města – školství, kultury a tak dále,“ řekl Jaroslav Tichý. Stanovisko starosty města Jiřího Rokla se do uzávěrky nepodařilo získat.

Autor: Iva Růžičková

4.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský přebor: Červený Kostelec přemohl lídra. Kanonáda Jaroměře

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Hradec Králové - Když na začátku srpna dalo po prohlídce kbelské zkušebny leteckých motorů vedení Hradce Králové zelenou projektu Evropského centra vývoje, výzkumu a výroby moderních turbovrtulových leteckých motorů na hradeckém letišti, čekali investoři ještě na posouzení krajského úřadu.

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení