To jsou jen některé z činností, kterými se děti v pátek bavily. Konala se totiž každoroční Noc s Andersenem. Ne všichni přihlášení se však dostavili.

„Účast mě úplně ohromila. Poprvé za pět let se mi stalo to, že jsem měla polovičku dětí. Mělo jich být dvacet dva, ale přišlo jich jen jedenáct, aniž by se většina z nich omluvila. Ale zvládli jsme to i tak,“ přiznala knihovnice z Častolovic Věra Zaňková, podle které si děti užily divadelní představení a povídaly si o Andersenovi.

„Nejvíce se mi líbí, když chodíme ven, například minule jsme byli na noční prohlídce zámku, šli jsme na hřbitov a jednou jsme byli i zapálit svíčku v kapličce,“ prozradil dvanáctiletý Ondřej Hájek z Častolovic, který se noci rozhodně neúčastnil poprvé.

Spokojené odcházely v sobotu ráno rovněž děti z knihovny v Dobrušce, kde stihli všechno podle plánu. „Noc začala luštěním hieroglyfů, dětem se podařilo vyluštit kletbu mumie, vyrobit ruční papír. Následoval výlet do sklepení, kde účastníci našli svitky. Všichni to zvládli,“ řekla knihovnice Ilona Melicharová.

Ve Vamberku se vzpamatovávali z účasti 33 dětí. „Myslím, že děti byly nadšené, na nás jich ale bylo hodně. Počasí naštěstí vydrželo,“ uvedla knihovnice Jaroslava Martinová.