Pouhých čtyřiasedmdesát voličů je na seznamu nejmenší samostatné obce na Rychnovsku. Po odbití dnešní druhé hodiny odpolední, kdy se uzavřou volební místnosti, se tam žádné překvapení konat nebude.

„Máme sedm zastupitelů a ve volbách máme také sedm kandidátů. Jsme rádi, že jsme sehnali alespoň těch sedm. Jsou místa, kde řešili, že kandidátky nedají vůbec do kupy. Tady v okolí nejsme jedinou obcí, která takto dopadla. Doufáme, že alespoň ještě toto volební období zvládneme. S těmi povinnostmi, jaké jsou, to ale vypadá, že chtějí takovéto malé obce zlikvidovat,“ tvrdí starosta Chlístova Stanislav Novotný.

Studenti v komisi

Naopak se sháněním lidí do volební komise žádné problémy nenastaly. Tvoří ji tu parta mladých, studenti vysokých škol, které ani nemuseli dlouhou dobu přemlouvat. „Fungují“ tak prý už několikátým rokem a svoji práci odvádějí rádi a docela bez problémů.

„Ve volební komisi jsem potřetí. Máme čtyřiasedmdesát voličů, ale nenudíme se. Jsme dobrý kolektiv, rozumíme si. Povídáme si a volby nám celkem rychle utečou,“ říká předsedkyně volební komise v Chlístově na Rychnovsku Jana Syrovátková.

V Chlístově mají o volbách jasno

„Letos se ještě uvidí, jak vyplníme volný čas. Jsme ve volební komisi zase čtyři mladí lidé kolem dvaceti let, takže si popovídáme o tom, co je nového v Praze, Liberci, kde studujeme, a rychle nám to uteče,“ dodává Jana Syrovátková.
V Chlístově se toho po volbách na místním úřadě příliš nezmění. Oproti dosavadnímu složení zastupitelstva v Chlístově se totiž mezi sedmi kandidáty objevují pouze dvě nová jména.

Kandidáty, které jdou do komunálních voleb pouze za sebe bez příslušnosti k jakémukoliv hnutí či straně mají například i v Dobřanech, Bohdašíně, Byzhradci, Svídnici, ve Sněžném, v obci Semechnice nebo v Polomi.

Mezi rekordmany, co se počtu sestavených kandidátek týká, pak patří mezi menšími sídly Častolovice. V městysi, kde žije ani ne 1700 obyvatel, usiluje o hlasy voličů deset stran, hnutí a dalších sdružení.

Volební lístky a mísa koláčů
Bílá plenta, volební urna, bíle prostřené stoly, na talířcích úhledně vyrovnané různé druhy koláčků a za stoly usměvavá volební komise. Taková atmosféra provázela komunální volby na Obecním úřadě v Králově Lhotě.

„Máme 181 voličů. Během první hodiny jich odvolilo dvanáct,“ prozradila jedna z členek volební komise. V Králově Lhotě šlo do voleb třináct kandidátů, křesla zastupitelů obsadí sedm z nich.