Tuto novinku zavedl od letoška a v současné době denně obslouží zhruba třicet aut. „Bude to ještě narůstat, protože si na to zákazníci stále zvykají,“ odhaduje podnikatel, který kromě krémových v čele s vanilkovou nabízí i vlastní ovocné zmrzliny.

„Ovocné zmrzliny jsme začali dělat rok po otevření v roce 2013, protože jsme nebyli spokojení s tehdejší nabídkou. Byly z prášku, což nemá nic společného s těmi našimi,“ popisuje majitel oblíbené zmrzlinové zastávky v Ještěticích - části Solnice

Lidé prý mají nejraději míchanou vanilkovou s některou z ovocných zmrzlin. On denně nabízí šest druhů. „Vanilkovou ještě upravuji. Kombinace zmrzlin zákazníci ochutnají jen a pouze u nás. Nerad bych však prozrazoval, jak to děláme,“ nechtěl s odkazem na výrobní tajemství radit konkurenci Jarkovský.

„Měli jsme tady brigádnice, které k nám nasadili, aby zjistily, jak to mícháme. Prostě používáme kvalitní ovoce,“ vysvětlil, když poblíž stánku zastavilo auto s dospělými i dětskými zákazníky.

Co se týče nejoblíbenějších příchutí zmrzliny, jsou Češi poměrně konzervativní. Mezi nejprodávanější příchutě patří vanilka, čokoláda a jahoda
Domácí výroba zmrzliny nestačí, Češi ji musejí dovážet. V chutích vede klasika

„Jezdíme sem od té doby, co to tu vzniklo. Pocházím ze Solnice, ale žijeme v zahraničí, domů se vracíme na dovolenou v létě a vždy se tady zastavíme. Klukům místní zmrzlina velice chutná,“ pochvaloval si během krátké zastávky Lukáš Kopečný, který žije s rodinou na Floridě.

Milan Jarkovský byl původně profesionální šofér, ale po dvou operacích páteře se musel vzdát své práce a začal přemýšlet, jak se uživí. Rozhodl se, že na pozemku mezi svým domem v Ještěticích začne prodávat zmrzlinu. „Pořídili jsme si kvalitní stroj na zmrzlinu a prvních asi pět let jsme žili v obavách, jestli to zvládneme. Původně tady byl malý plácek se dvěma stolečky a pískoviště metr krát metr,“ vzpomíná Jarkovský, který se o podnik stará s manželkou a o prázdninách pomáhá i vnučka.

Postupně zvyšující se zájem zákazníků si vyžádal rozšíření provozu o vlastní parkoviště na pozemku, dřevěnou chatku doplnilo sociální zázemí, přibyly slunečníky a rozšířil se i dětský koutek.

„V roce 2012 jsme začínali, následující rok už díky silnici bylo znát, že si lidé zvykají u nás zastavit a v následujících letech se k nám začali vracet,“ usmívá se podnikatel. Klientelu má místní i zdaleka, protože tudy jezdí lidé na chalupy nebo na dovolenou. „Dnes už vím, že jsem udělal dobře, že jsem do toho šel,“ pochvaluje si. 

K postavení vyhlídkového kola musel dokonce přijet jeřáb.
Opočenská Porcinkule láká na obří vyhlídkové kolo i legendární skupinu Katapult

Pyšní na svoji zmrzlinu jsou i v restauraci U Jelena na náměstí v Dobrušce, která má zahrádku se stánkem a posezením v zadním traktu při Opočenské ulici.

„Nenabízíme zmrzlinu z prášku, ale z ovoce. Mícháme ji z kvalitní vody, nikoli z kohoutkové, která je u nás v Dobrušce hodně tvrdá. Myslím si, že i na tom záleží. Důležitá je i údržba stroje. A také neděláme takzvaný nášleh, kdy se do stroje přidává vzduch, aby zmrzlina vypadala větší. To, co u nás dostanete, je plnohodnotná zmrzlina,“ vyjmenovala klady produktu provozní restaurace Olga Šťastná. Její kolega právě jeden kousek točil stálé zákaznici Evě z Deštného v Orlických horách.

„Když si jedu do Dobrušky něco zařizovat, vždy se tady zastavím. Dnes jsem si dala vanilkovou a k tomu nějakou modrou s názvem Blue Magic. Ani nevím, co to je, ale je vynikající,“ nechala se na okamžik vyrušit.

Při cestě z Dobrušky směrem na Deštné v Orlických horách těžko minete restauraci Zlatý potok v Kounově. V létě je tam okolo poledne zahrádka plná hostů a další se stavují u okénka se zmrzlinou.

„Neděláme nic speciálního, mícháme ji tak, jak máme, ale možná chutná i proto, že tady máme kvalitní vodu a klasický zmrzlinový stroj,“ uvedla manželka provozovatele Kateřina Kopecká.

Kaple byla vysvěcena 15. srpna 1933. Zvoníkem je tu Lubomír Sokol.
Žádný automat, ale postaru. Zvoník z Hluků: zvoním každou neděli a ve svátek

Na zmrzlinárnu natrefíte i v centru Solnice, má příjemné posezení, stylový dřevěný exteriér i vkusné a moderní vnitřní prostory. Zaparkovat se dá v těsné blízkosti u říčky Bělé.

„Podobná kvalitní domácí zmrzlina z nejlepších surovin v okolí nikde není,“ konstatuje mladý muž za pultem.

Kvalita a vstřícný přístup k zákazníkům jsou společnými jmenovateli, které zmiňují provozovatelé větších či menších stánků se zmrzlinou na Rychnovsku. Výjimkou není ani obsluha u náměstí v Týništi nad Orlicí.

„Jsme taková rodinná zmrzlinárna. Nabídka zmrzliny leckde připomíná obchodní řetězce, ale my to děláme srdcem. Střídáme nabídku třeba i podle počasí. Dnes je zataženo, tak nabízíme i sušenkovou zmrzlinu,“ představila nabídku Lea Vondroušová a připomněla, že bez ohledu na počasí je mezi zákazníky pomyslnou stálicí vanilková zmrzlina.

V anketě čtenářů na facebookové stránce Deníku se objevovala pochvalná doporučení i na provozovnu Zmrzlina u Jehlů v Borohrádku, která je příjemným zastavením v městečku obklopeném lesy, nebo stánek pana Kuchaře u prodejny Lidl v Rychnově nad Kněžnou.

TOP 6 zmrzlin na Rychnovsku podle reportéra Deníku Stanislava Ďoubala:

Zmrzlina Drive, Ještětice 72
Kolik stojí: Velká zmrzlina 38 korun
Proč ji doporučujeme: Nabídka klasické a domácí ovocné zmrzliny, zázemí s posezením, dětským hřištěm a toaletami, snadné parkování, možnost nákupu přímo z auta.

Včetně Špachtle, Solnice, Vašátkova 26
Kolik stojí: Porce za 55 korun
Proč ji doporučujeme: Kromě kvalitního hlavního produktu, stylového exteriéru a moderního interiéru je předností i možnost zastavení a zaparkování v centru městečka.

Restaurace Zlatý potok, Kounov 33
Kolik stojí: Velká zmrzlina 40 korun
Proč ji doporučujeme: Je součástí oblíbené restaurace se zázemím a možností posezení nejen na zahrádce, ale i u okénka pro prodej zmrzliny. Vynikající poloha v údolí u jedné z cest z Orlických hor do vnitrozemí.

Restaurace U Jelena, občerstvení v zadní části, Dobruška, náměstí F. L. Věka 24
Kolik stojí: Velká zmrzlina 42 korun
Proč ji doporučujeme: Široké zázemí, posezení v centru Dobrušky, pestrá nabídka točené i kopečkové zmrzliny.

U Jehlů, Brohrádek, náměstí T.G.M. 32
Kolik stojí: Velká zmrzlina 23 korun
Proč ji doporučujeme: Příjemná zastávka v centru městečka obklopeném lesy, posezení před provozovnou i ve svahu za rohem, pestrá nabídka, možnost zaparkování

Zmrzlina Veselý, Týniště nad Orlicí, 17. listopadu 970
Kolik stojí: Velká zmrzlina 45 korun
Proč ji doporučujeme: Pestrá a každodenně obměnovaná nabídka několika druhů zmrzliny, klidné prostranství přímo v centru města, možnost posezení i prostor pro děti.