VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejlepší neziskovou organizací je Pferda

Rychnovsko – Pferda, sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením, zvítězilo v nezávislém ocenění pro neziskové organizace v České republice nesoucím název „Neziskovka roku 2014" v kategorii Cena pro nejúspěšnější střední neziskovku za kvalitně řízenou a společensky prospěšnou činnost.

11.11.2014
SDÍLEJ:

Na fotografii jsou ředitelky a zakladatelky Pferdy – Jana Křížová a Iva Laštovicová s cenou. Foto: Pferda

„Neziskovku roku“ vyhlašuje Nadace rozvoje občanské společnosti. Hodnotí profesionalitu jejich práce a efektivitu v oblasti managementu i finančního řízení.

Cílem ocenění je zviditelnit ty nejlepší neziskové organizace a představit příklady dobré praxe ostatním. Ocenění vychází ze zázemí Nadace rozvoje občanské společnosti a její metodiky „Zdravého organizačního řízení“.

Občanské sdružení Pferda poskytuje sociální služby dospělým lidem s mentálním postižením z Rychnovska a Náchodska. „Mezi sociální služby sdružení Pferda patří: kavárny Láry Fáry v Náchodě a v Rychnově n. K., pekárna Láry Fáry v Kvasinách, Takový normální život, tréninkový byt v Rychnově.

Dceřinou společností sdružení Pferda je Láry Fáry, která zaštiťuje chráněná pracovní místa v úklidové firmě Láry Fáry a v pekárně Na Plechu. Sdružení vzniklo v roce 2004, takže letos slaví vítězství nadvakrát. Oslavuje deset let od založení

a také výhru v Neziskovce roku,“ usmívá se Vendula Brdičková ze sdružení Pferda.

Projekt „Neziskovka roku“ reaguje na rostoucí zájem veřejnosti i dárců o činnost neziskových organizací. Ocenění svou

podstatou cílí na vytvoření komplexního přehledu o fungování a kvalitách organizací působících v neziskovém sektoru a zároveň přibližuje silné příběhy z tohoto prostředí široké veřejnosti.

Hodnocení projektů v „Neziskovce roku" probíhalo ve třech fázích. V první fázi se uskutečnilo přihlášení organizace pomocí sebehodnotícího formuláře. Do soutěže vstoupilo 135 neziskových organizací z celé České republiky.

Po vyhodnocení navštívili úspěšné organizace nezávislí posuzovatelé. Proběhla tedy druhá fáze hodnocení – a to formou rozhovoru s představiteli jednotlivých organizací.

Následně se finalisté zúčastnili osobní prezentace své organizace před nezávislou hodnoticí komisí v Praze.

Pferda se snaží se o rovnoprávné postavení lidí s mentálním postižením, rozvíjí jejich schopnosti, dovednosti, samostatnost a také pracuje na zkvaliťňování života a dalším vzdělávání klientů.

Klienti se učí pracovat a žít samostatně v sociálních službách (kavárny, pekárna, tréninkový byt). Získané dovednosti pak zúročí na chráněných pracovních místech (pekárna Na Plechu a úklidová firma ) a v bytech s dopomocí služby Takový normální život.

„Tito uživatelé mají svůj nový domov, svou práci a svůj volný čas, který tráví tak, jak si sami přejí. Řady těchto uživatelů se budou dále rozšiřovat. Momentálně využívá služby dvaašedesát uživatelů v občanském sdružení Pferda a v úklidové firmě Láry Fáry, obecně prospěšná společnost, je zaměstnáno patnáct osob se zdravotním postižením. Další čtyři zaměstnanecké pozice pro osoby s mentálním postižením byly vytvořeny v nové pekárně Na Plechu a do budoucna jich bude celkem deset," podotýká Vendula Brdičková.

Pferda se snaží o to, aby všechny realizované projekty měly smysl pro jejich uživatele s mentálním postižením. To znamená, aby jim pomohly plnohodnotně žít v jejich přirozeném prostředí a přinášely jim řadu příležitostí adekvátní jejich věku.

„Na stejné téma jsme natočili krátké video s podtitulem "My jsme dospělí", které můžete zhlédnout na www.pferda.cz nebo na facebookových profilech kavárny Láry Fáry a sdružení Pferda," dodává Vendula Brdičková. 

Jak šel čas se sdružením

Pferda – sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením vzniklo v roce 2004. Působilo na poli volnočasových aktivit pro osoby s mentálním postižením a pořádalo několikrát do roka tábory a pobyty.

V roce 2005 zareagovalo na situaci dospělých lidí s mentálním postižením v regionu Rychnova nad Kněžnou a chtělo jim pomoci najít adekvátní uplatnění a činnost k jejich věku. V prosinci téhož roku otevřelo tréninkovou kavárnu Láry Fáry v Rychnově nad Kněžnou, která funguje jako sociální služba sociální rehabilitace. Jelikož sdružení Pferda chtělo svou činnost dále rozvíjet a její představitelky viděly u klientů další potenciál, přišly v roce 2008 se dvěma novými projekty – tréninkovým bytem v Rychnově nad Kněžnou, který funguje jako sociální služba sociální rehabilitace, a chráněnou dílnou – úklidovou firmu Láry fáry, která vznikla pod nově založenou obecně prospěšnou společností Láry Fáry o.p.s. Vzhledem k tomu, že kapacita tréninkové kavárny Láry Fáry byla dlouhodobě naplněna a pořadník čekatelů se stále rozšiřoval, o.s. Pferda se rozhodlo založit tréninkovou pekárnu Láry Fáry, která sídlí v Kvasinách, v areálu Ústavu sociální péče pro mládež.

Tento projekt také vyřešil zásobování kavárny Láry Fáry čerstvými výrobky. Na tréninkový byt navázal v roce 2010 projekt Takový normální život, což je sociální služba podpora samostatného bydlení a je to služba pro klienty, kteří se rozhodli žít sami a potřebují jen malou míru asistence. Posledním projektem, který o.s. Pferda rozjelo, je náchodská tréninková kavárna Láry Fáry 2, která se otevřela veřejnosti v únoru 2011.

Autor: Redakce

11.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Ve Dvoře Králové přivítali hrocha. Znovu přijel z Německa

Královéhradecko, Dvůr Králové - Samec Mike přijel v úterý do Zoo Dvůr Králové, aby tu doplnil dvě stávající samice Hulu a Monu. Přijel z německého Stuttgartu i s ošetřovatelem, který mu v prvních dnech v krytém zimovišti vypomůže s aklimatizací. 

Vyprodané Uffo ozářil operní mág Adam Plachetka

Královéhradecko, Trutnov /FOTO/ - Operní hvězda v Trutnově. Sólista Vídeňské státní opery Adam Plachetka zazpíval v pondělí večer před vyprodaným sálem trutnovského Uffa muzikálové melodie v rámci hudebního festivalu Trutnovský podzim.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení