„Před 12 lety byla řeka plná odpadků - pneumatik, ledniček, kusů nábytku, matrací, koberců, vrbičky byly obalené kousky igelitů jako vánoční stromečky. Věděl jsem, že se každoročně čistí Vltava a nebyl jsem si jistý, jestli to půjde i na Orlici, která není tak známá jako Vltava mezi vodáckou laickou veřejností,“ vzpomíná Jiří Roušavý.

Jiří Roušavý vede v hradeckém Klubu dětí a mládeže vodáky. „Poslední kapkou, která mě vytrhla z nečinnosti, byla otázka od jednoho našeho malého člena vodáckého oddílu před 13 lety: Pane vedoucí, jak je to ještě daleko do Albrechtic. Moje odpověď zněla: Až uvidíš vysoko na stromě zaražený žlutý plastový kýbl, tak je to ještě jeden a půlhodiny plavby po řece. V tu chvíli jsem si uvědomil, proč si mají lidé pamatovat řeku podle nepořádku „uloženého“ v korytě řeky. No a pak to začalo, nejprve se nesměle vyčistilo prvních sedm kilometrů, pak 50 a nakonec se to ustálilo na 72 kilometrech,“ vysvětluje Jiří Roušavý.

Akce se každoročně účastní po celé délce čištěného terénu okolo 420 osob, vodáci i nevodáci. Vzhledem k současnému chladnému počasí se jich tentokrát očekává kolem 350. Někteří z nich úklidu Orlice a jejího okolí věnují celý víkend. Vodáci se chystají splavit na debl kánoích Orlici v úseku z Kostelce nad Orlicí do Krňovic, spát budou v Týništi nad Orlicí. Účast rodičů-vodáků na této akci je vítaná.

„Posledních deset let čistíme Divokou Orlici od Doudleb nad Orlicí po Hradec Králové a Tichou Orlici od Nové Vsi po Albrechtice nad Orlicí,“ říká vodák, jemuž očistná kúra, kterou Orlice každoročně díky jemu a jiným nadšencům podstupuje, přináší dobrý pocit: „Že je řeka zbavována od civilizačního odpadu, a že je za námi, vodáky, vidět aktivní přístup k ochraně životního prostředí. Je to vidět i na chování lidí, že už poslední dva roky jsme nenašli v řece žádnou televizi, sedací soupravu, záchodovou mísu, sporák ani ledničku.“