Zastavuje se tady i Bohouš. "Já tyto služby určitě nepotřebuji. Pomáhám. Paní ředitelka Farní charity mě požádala, jestli bych byl ochoten nízkopříjmovým lidem zprostředkovávat předání pečiva z potravinové banky. Kývl jsem na to. Navázané je však na to i to, že pomáhám šířit informace o tom, že tu začaly fungovat služby denního stacionáře. Myslím si, že jsou potřeba, protože lidé, kteří tu žijí na hraně života, třeba neměli možnost se ani opláchnout a tak podobně. Vidím to jako úžasnou věc. I to, že si tu mohou dát třeba polévku. Mám takových deset lidiček, kteří jsou v tísni a kterým pomáhám," vysvětluje.

V pátek při Dni charity měli zájemci možnost si prostory zařízení prohlédnout. Potřební tu mohou využít toaletu, sprchu, potravinovou pomoc i kuchyňku pro přípravu jídla. Navíc se jim tu dostane i sociálního poradenství a podpory při jednání s úřady.

"Neslouží to tu jen pro lidi bez domova, ale také těm, kteří jsou sociálně vyloučení a nejsou schopní si zajistit nebo obhájit své zájmy, potřeby, práva a potřebují pomoc. Využití této služby přitom může být i anonymní," říká František Vogl, který spolupracuje s Farní charitou v Rychnově nad Kněžnou.

V oboru má bohaté mnohaleté zkušenosti, dříve působil na městském úřadě jako kurátor pro dospělé a sociální pracovník. Klientům pomáhá zprostředkovat kontakty i s jinými organizacemi, na které se v případě potřeby mohou obrátit.

"Za každým tím člověkem je příběh a je potřeba je znát, abychom jim dokázali pomoci," poukazuje zástupce jedné z těchto organizací, který se přišel do nového stacionáře také podívat.

"Tohle jsou místní, kteří tu měli a budou mít svou zastávku," tvrdí František Vogl, a upozorňuje na již zmíněnou skupinku pobývající pod přístřeškem v sousedství. "Jinak denně dva či tři lidé se přijdou zeptat, s čím mohou počítat."

I Rychnov měl a má své vyloučené lokality. Už v minulosti to bylo Pelclovo náměstí, tam město investovalo. Místním dětem poskytuje péči centrum Pětka. "Další lokalita se v podstatě rozšířila přestěhováním některých rodin a považujeme ji za poněkud menší hrozbu pro okolí. Je to ulice Ekologická za Tescem," uvádí Vogl.

Jinak se lidé z okraje společnosti bezcílně pohybují také po místních parcích, případně v oblasti ke koupališti a v okolí marketu. Městská i státní policie už vědí, že lidem službu denního centra mohou nabídnout. Zájemci ji mohou využít ale jen bez alkoholu, násilí či verbálních útoků na pracovníky či spoluuživatele služby.