„Asi nejjednoduší z nich, který však neřeší přechod na digitalizaci, a proto je svým způsobem krokem zpátky, je přetočení antény na další vysílače. V současnosti totiž ještě stále analogově fungují Hradec Králové, Krásné a Praděd,“ radí Jaroslav Maixner z rychnovské prodejny, která se specializuje právě na televize a satelitní komplety.


Vzhledem k tomu, že brzy skončí i zmíněné analogové vysílače, Jaroslav Maixner a jeho kolega Jiří Paluzga doporučují nákup set top boxu. Díky tuneru, který je potřeba pro každý televizor, se kromě ČT2 rozšíří programová nabídka i o ČT4 sport a ČT24.
Zákazníky lze přitom rozdělit do tří skupin. „Někteří vlastní nejnovější televize s integrovaným digitálním tunerem a set top box již nepotřebují. Potom jde o uživatele televizních přijímačů bez dekodéru, ale vybavených video vstupy přes skartku či sinče. Těm pak stačí set top box bez anténního výstupu. U starších televizí, kde je pouze anténní vstup je však potřeba zakoupit zařízení s modulátorem,“ radí odborníci.
Cena set top boxů se pohybuje od 700 do 2000 korun. „Záleží na jejich výbavě. Ty dražší jsou dvoutunerové a lze na ně i nahrávat. Dekodér, který splní všechny potřeby běžného uživatele, lze koupit za tisíc korun,“ dodal Jiří Paluzga s tím, že instalaci zařízení zvládnou zákazníci podle přiloženého návodu.