Nejbezpečněji ze všech východočeských okresních měst se jezdí v Rychnově nad Kněžnou, relativně dobře si v celorepublikovém srovnání 59 okresních měst vedou také Chrudim, Svitavy a Trutnov.

Naopak nejvíce nehod bylo letos v Ústí nad Orlicí a Náchodě, slavně ovšem nedopadly ani Pardubice a Hradec Králové. V žebříčku 13 krajských měst skončily až na sedmém, resp. 10. místě.

Vyplývá to z žebříčku ČP index bezpečnosti, který každoročně sestavuje na základě počtu a následků nehod v daném městě Česká pojišťovna.

„Na silnicích v Hradci Králové došlo v prvním pololetí roku 2012 ke dvěma úmrtím a jedenácti těžkým zraněním, což ho zařadilo na desáté místo z hlediska dopravní bezpečnosti. Vloni byl přitom Hradec ještě šestý. O čtyři příčky se ovšem propadly i Pardubice, v jejichž ulicích policie letos eviduje při bouračkách už dvanáct těžkých zranění," řekl mluvčí České pojišťovny Jan Marek. Včera zde navíc zemřel při nehodě člověk, to však již do statistiky nebylo zahrnuto.

Ústí nad Orlicí se ocitlo mezi pěticí nejnebezpečnějších okresních měst republiky už vloni, naopak Rychnov se z konce žebříčku letos dokázal vrátit na jeho špici.

Čistým štítem bez vážnějších nehod se pyšní společně s dalšími osmi českými městy. Naopak Náchod je v nelichotivém žebříčku předposlední.

ČP monitoruje 13 krajských a 59 okresních měst ČR od roku 2004 a na základě údajů z policejních statistik o počtech nehod s vážným nebo smrtelným zraněním dvakrát ročně sestavuje jejich žebříček bezpečnosti.

ČP index vyjadřuje úroveň nehodovosti podle počtu usmrcených a těžce zraněných na silnicích, a to s důrazem na nehody zaviněné nepřiměřenou rychlostí v zastavěné oblasti vzhledem k počtu obyvatel daných měst.

Pořadí měst v 1. pololetí r. 2012

1. – 9. Rychnov n. Kněžnou
15.      Chrudim
21.      Svitavy
24.     Trutnov
40.     Jičín
52.     Pardubice
59.     Hradec Králové
69.     Ústí  n. Orlicí
71.      Náchod

72.    (poslední) Mělník   Zdroj: Česká pojišťovna