S výmluvou na nedostatek peněz v hotovosti už dneska řidiči, kteří spáchali přestupek, u policistů nepochodí. Stačí jen sáhnout do peněženky pro platební kartu a s pomocí terminálu je pokuta zaplacena v okamžiku. Přestože by se dalo říct, že mají policisté vyhráno, je to omyl. „Nutit někoho k platbě kartou nemůžeme. Je to jen další možnost pro samotné řidiče,” říká Aleš Lenfeld, zástupce šéfa dopravního inspektorátu policie v Rychnově nad Kněžnou.

Přesto si však policisté novinku chválí. Těch, kteří tuto možnost využili pomalu přibývá. „Od začátku října, kdy jsme terminály dostali, platilo kartou šest hříšníků, přičemž pět z nich uhradilo touto formou pokutu a v jednom případě se jednalo o platbu kauce,” upřesnil Lenfeld.

A právě v případě kaucí si novinku policisté nejvíc pochvalují. Ne jinak je tomu i u řidičů. V případě, že spáchá přestupek šofér kamionu ze zahraničí, policisté mu na místě uloží kauci většinou ve výši až několika tisíc korun, kterou musí hříšník uhradit. Dokud tak neučiní, nesmí s nákladním vozem odjet.

„Doposud vše fungovalo tak, že jsme buď jeli s řidičem k bankomatu, aby mohl peníze vybrat, anebo byla na autě nasazena botička a šofér přišel s penězi druhý den ráno,” popsal typickou situaci Aleš Lenfeld. Teď se všechno mění. Stačí, když hříšník vytáhne platební kartu a kauce je zaplacena okamžitě. „Dělá se to především proto, aby byla jistota, že se řidič dostaví ke správnímu řízení. Pokud by nepřišel peníze propadají ve prospěch státu,” dodal policista.

Podle odhadu zástupce šéfa rychnovského dopravního inspektorátu by mohla do budoucna tvořit platba kartou až padesát procent vystavených kaucí. „je to jen můj odhad, ale pro přepravce to bude rychlejší způsob, než se zdržovat výběrem hotovosti nebo riskovat převoz vyšších částek,” objasnil Lenfeld.

Rychnovští dopravní policisté mají k dispozici platební terminály hned dva. Pokud jej nemají v terénu oba, jeden zůstává na služebně a zaplatit pokutu bezhotovostně je tak možné i přímo na služebně. „Tak často se zase ale nestává, že by někdo přišel zaplatit pokutu osobně,” směje se Lenfeld.

Mezi řidiči zatím panuje obliba platby přes terminál v případě vyšších pokut. Málokdo u sebe vozí nazbyt dva tisíce korun. „Už jsem toho taky využil. Je to odbyté hned a nemusí se člověk starat o nějakou složenku. Na tu jsem většinou akorát zapomněl,” říká osmapadesátiletý Milan Novák z Kralicka.