Pravidelné bohoslužby se vrací do kostela Nejsvětější Trojice v Rychnově nad Kněžnou. Na tu nedělní, kterou celebroval kardinál Dominik Duka, dorazilo bezmála 400 lidí.

„Dělá mi obrovskou radost, že se mnohaleté úsilí na revitalizaci celého zámeckého komplexu vyplatilo a kostel Nejsvětější Trojice dnes poprvé znovu ožil při bohoslužbě. Chtěl bych poděkovat všem zúčastněným za jedinečný zážitek, zejména pak panu kardinálu Dukovi, který nedávno oslavil již 80. narozeniny a dnešní mše svatá v nově opraveném kostele byla pro něj tak trochu i opožděným dárkem,“ řekl Jan Kolowrat Krakowský.

Prohlídkový okruh do zámeckého kostela se přitom zájemcům otevře poprvé 6. června. „Věřím, že návštěvníkům našeho zámku prohlídka kostela zpestří zážitek a že se k nám budou vracet třeba i na pravidelné bohoslužby, které se do kostela Nejsvětější Trojice dnešním dnem vrací,“ dodal v neděli majitel rychnovského zámku.

Slavnostní mši zahájila skladba rychnovského rodáka Zbyňka Matějů Campana Dei, je inspirovaná texty na zvonu svatého Kryštofa, umístěném ve zvonici v sousedství kostela (pochází z roku 1594 a je třetím největším zvonem v České republice). Nedělní mši hudebně doprovodil Rychnovský chrámový sbor a orchestr, kdy zazněla například i skladba Missa solemnis z druhé poloviny 19. století, kterou napsal Filip Kolowrat Krakowský.

Kostel Nejsvětější Trojice v areálu zámku v Rychnově nad Kněžnou se otevírá po třech letech stavebních prací. Ty čítaly obnovu vnějšího pláště, úpravu zákristií včetně kompletního restaurování mobiliáře. Během stavebních prací pracovníci Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou čistili a dokumentovali pozůstatky stavby piaristické koleje z 18. století, jejímž autorem je architekt Jan Blažej Santini-Aichel.

Původní kostel Nejsvětější Trojice v Rychnově nad Kněžnou vznikl na konci 16. století pravděpodobně na místě starého hradu. Svou dnešní podobu má díky proslulému architektu Janu Blažeji Santinimu-Aichelovi, jehož k projektu přestavby povolal Norbert Leopold hrabě Kolowrat Liebsteinský. V roce 1798 kostel značně poškodil požár sousední koleje, kvůli němuž se následně zřítila i klenba. Roku 1838 byla kostelu pořízena dřevěná střecha a započalo se s opravami. V letech 1838 až 1844 byl kostel novogoticky upraven podle návrhu architekta Františka Pavíčka, ale zachováno zůstalo Santiniho průčelí a prostory předsíní, kruchty a loretánské kaple. Další požár kostel stihl v dubnu 1918, rozšířil se na něj z budovy gymnázia. Hořela tehdy střecha kostela a také stará zvonice. /Zdroj: Správa Kolowratského zámku a Wikipedie/

Nedělní mši v kostele Nejsvětější Trojice v Rychnově odsloužil Dominik Duka