Balík sedmi obecně závazných vyhlášek schválili zastupitelé na pondělním veřejném zasedání. Jsou mezi nimi aktualizované původní vyhlášky, ale i úplně nové. Další, která zakazuje používání alkoholu, se připravuje na duben.


To tu ještě nebylo

„Je třeba připomenout, že v balíku vyhlášek se objevila i jedna úplně nová o ochraně nočního klidu, a to od 22 do 6 hodin. Ta tu defakto neexistovala, protože v původním občanském zákoníku byla a pak se zrušila,“ komentoval úpravu rychnovský starosta Jiří Rokl s tím, že jde o další nástroj pro strážníky, aby mohli provinilce trestat za přestupek.

Od dubna pak město chystá další novinku, a to obecně závaznou vyhlášku o zákazu požívání alkoholických nápojů na vyhrazených prostranstvích. „To zavedeme po vzoru ústecké radnice, která s tím začala. Bude se to týkat míst, jako je okolí baru Typos v Sokolovské ulici, zámecký park, u kostela svatého Havla, u marketu Lidl, u kaple nad sídlištěm Trávník a podobně. Prostě všude, kde jsou problémy,“ vysvětlil starosta.


Obtěžování okolí

Mezeru v občanském zákoníku potvrdil i bývalý velitel rychnovské Městské policie Ladislav Chmelík. „V minulosti jsme podobné přestupky klasifikovali jako obtěžování okolí, protože noční klid nebyl v zákoníku specifikován. Bylo pak jedno, v kterou dobu k rušení šlo. Teď již obce tuto možnost dostaly,“ reagoval včera na dotaz Chmelík, který vítá i připravovanou vyhlášku o zákazu požívání alkoholu.

Ke staronovým vyhláškám mj. patří vyhláška o zřízení městské policie, o podrobnostech stejnokroje strážníků, vyhláška, která stanovuje pravidla pohybu psů na veřejném prostranství a systém likvidace komunálního odpadu, ale i vyhláška o místních poplatcích ze psů a vstupné