Příkladu místního Jana Kárníka, absolventa z roku 1960, následovali další dobrušští studenti oboru strojírenská technologie – Václav Mervart a Josef Ptáček (oba absolvovali 1963). Pod jejich vedením se později přidali dva další studenti školy Jiří Novák z malé obce Spy a další Dobrušťák Zdeněk Štefanides (oba absolvovali 1965). Společně se studentem místní jedenáctiletky Stanislavem Felcmanem vytvořili základ cyklistického oddílu TJ Spartak. Novák posléze přivedl do cyklistického oddílu Vlastimila Moravce ze Spů, vísky ležící mezi Dobruškou a Novým Městem nad Metují. Moravec začal v roce 1964 na průmyslovce studovat obor „zařízení silnoproudé elektrotechniky".
VLASTIMIL MORAVEC (na snímku) se narodil v Rychnově n. Kn. 7. května 1949 a bydlel se svými rodiči ve Spech. Jeho otec tam řediteloval na malé venkovské jednotřídce. Vlastova první cyklistická vítězství se zrodila v obecním parčíku. Vrcholným číslem byl sjezd střechy hasičské zbrojnice. Moravec odvahou a jezdeckým mistrovstvím později proslul v celém cyklistickém světě. V odvážných sjezdech byl nedostižný. Například při závodě v Mexiku přijel na vrchol dlouhého stoupání s pětiminutovou ztrátou, ale při sjezdu uprchlíky dohonil a do cíle dorazil o pět minut dříve. První oficiální cyklistický závod jel Vlasta jako starší žák 8. června 1963 v Polici nad Metují a hned zvítězil. Cyklistické kamarády a první trenéry následoval v září 1964 na dobrušskou průmyslovku, na níž o čtyři roky později úspěšně odmaturoval.
První zlato z Plzně
První mistrovské zlato Moravec získal v roce 1967 na republikovém šampionátu dorostenců v Plzni. Tam si ho všimli trenéři brněnské Dukly. Po maturitě nastoupil základní vojenskou službu v jihomoravské metropoli a zůstal tam až do roku 1981, kdy po několika úrazech ukončil závodní činnost.
O stoupající popularitě Vlasty Moravce rozhodl jeho první start v Závodě míru v roce 1971. V konečném pořadí skončil na skvělém 14. místě a družstvu tak pomohl k celkovému třetímu místu. O rok později se po vítězné etapě do Hradce Králové stal po Janu Veselém (1949) a Janu Smolíkovi (1964) naším třetím vítězem významného závodu. V roce 1974 se stal individuálním mistrem republiky a v dresu Dukly Brno získal republikový titul v závodě družstev (1979).
Dvě olympiády a světový bronz
Májové etapy Závodu míru absolvoval ještě třikrát. Zvítězil v závodech Okolo Slovenska (1970), Bohemii (1975) a během profesionální kariéry vyhrál dalších 110 závodů doma i v zahraničí (např. v roce 1974 naši nejdelší klasiku Praha – Karlovy Vary – Praha nebo v letech 1971 a 1972 kritérium Velkou cenu Hradce Králové). V roce 1972 startoval na olympiádě v Mnichově v soutěži družstev a na dalších olympijských hrách v kanadském Montrealu v soutěži jednotlivců. Projel cílem jako třináctý ve stejném čase jako stříbrný medailista. Moravec byl majitelem bronzu z mistrovství světa v silničním závodě družstev z roku 1975.
Moravcova cyklistická dráha nebyla jednoduchá. Provázela ho zranění, v cyklistice neodmyslitelná. Byl však komplexní chytrý jezdec, vynikající časovkář a skvěle technicky vybavený závodník, který se dovedl výborně orientovat především ve složitých situacích ve spurtu před cílem. V roce 1978 se Moravec rozloučil s reprezentací a po skončení závodní činnosti pracoval jako asistent na Vysokém učení technickém v Brně. Zároveň studoval na Fakultě tělesné výchovy a sportu v Bratislavě. Dokončil ji v roce 1985 a stal se trenérem Armádního střediska vrcholového sportu Dukly Brno, kde vyvrcholila jeho úspěšná jezdecká kariéra.
Ze světa odešel v sedle bicyklu
Jeden z nejpopulárnějších českých cyklistů a zasloužilý mistr sportu Vlastimil Moravec končil v poledne 15. dubna 1986 cyklistický trénink s juniorskými svěřenci. Ve sjezdu v Brně-Kohoutovicích, nedaleko svého nového domu a nedlouho po své druhé svatbě, narazil v plné jízdě v sedle bicyklu do nesprávně odbočujícího nákladního auta a ve věku nedožitých 37 let na místě zemřel.
V Brně-Žabovřeskách se dnes jezdí cyklistický memoriál Vlastimila Moravce. Obec Spy uctila Moravcovu památku umístěním pamětní desky na zdi bývalé školy, kde Vlasta se svými rodiči žil. Ulice u školy nese jméno Vlastimila Moravce.
Josef Ptáček