Letos to na žádné velké a bujaré oslavy ze stran měst moc nevypadá. Většina jich totiž na poslední den roku nechystá vůbec nic.
„Nepřipravujeme žádnou silvestrovskou akci. U nás v Opočně to není tradicí, organizujeme akorát Mikuláše a Rybovu vánoční mši, takže silvestr necháváme spíše na místních podnikatelích," uvedla opočenská tajemnice Renáta Černá, která si ale myslí, že letos nikdo nic nachystané nemá a že se tedy žádné ohňostroje konat nebudou.

Stejně tomu je i v Častolovicích, kde oslavy spojené s koncem roku nechávají spíše na místních spolcích nebo restauracích. „Dříve jsme pořádali silvestrovské zábavy a podobně, ale to už se dnes nedělá," vysvětlil místostarosta František Kunčar.

Ani rychnovské vedení města se letos nerozhodlo uspořádat žádnou akci. „V tomto se spíše vždycky angažovala kultura. Navíc to stojí poměrně dost peněz," přiznala místostarostka Jana Drejslová.

Avšak tak úplně Rychnov ochuzen nebude. Podle Marie Otavové ze společnosti Kultura, s.r.o., uspořádají ve spolupráci s hotelem Havel alespoň malý ohňostroj.

„Ale aby si nikdo nepředstavoval ten klasický veliký, je to jenom taková varianta, kterou si můžeme finančně dovolit. Takže to bude takové maličké překvapení pár minut po půlnoci nad hotelem," prozradila Marie Otavová, která dodává, že na světelné show se bude podílet stejná firma, která loni zajišťovala ohňopád. Ovšem odpalovat světlice budou proškolení zaměstnanci hotelu.

Posunutí ohňostroje o jeden den, to je už v Kostelci tradice. Zde se totiž koná na Nový rok. Na konec roku pak pořádají Silvestrovský běh.

„Ohňostroj bude lepší a dokonalejší než v předchozích letech. Dáváme si laťku pořád výš a výš. Město ale investuje pořád stejně, protože peníze musíme shánět od sponzorů," říká starosta Jiří Bartoš.

Kostelec nad Orlicí:

Sokolovna, 13 hodin

25. ročník tradičního Silvestrovského běhu pro všechny běžce i neběžce. Délka trasy 6 km.

Dobruška:

u Sokolovny, 7 hodin

34. ročník Silvestrovského pochodu. Start průběžně od 7 do 11 hodin.

Týniště nad Orlicí:

Mírové náměstí, 18 hodin

Silvestrovský slavnostní večer. Projev starosty a novoroční přípitek. Tradiční ohňostroj.

Rychnov nad Kněžnou:

hotel Studánka, 20 hodin

Silvestrovská oslava a slavnostní ukončení starého roku 2012 a přivítání toho nového 2013 na Studánce.

Dobruška:

náměstí F. L. Věka, 16 hodin

Silvestřík pro děti. Hry, kouzelník, soutěž o nejkrásnější jednohubku, ohňostroj.

Kostelec nad Orlicí:

Palackého nám., 1. 1. ve 13 hodin

Tradiční novoroční vycházka. Sraz účastníků před základní školou.

Rychnov nad Kněžnou:

Staré náměstí, 23.30 hodin

Loučení se starým rokem. Pozvánka ke společnému vkročení do Nového roku 2013.

Dobruška:

u Kola Maršále, 10 hodin

16. ročník Silvestrovského běhu pro širokou veřejnost, i na kolech