Ačkoliv jaro už k nám přišlo, někteří nechávají úklid svých domovů až na pozdější dobu. Stále také stoupá obliba toho, že si lidé najmou na vycídění úklidovou firmu a raději se věnují svým zájmům.

Ačkoliv podle Markéty Mihulkové, která je majitelkou takové společnosti v Hrošce, je na Rychnovsku o tyto služby stále malý zájem.

„Proto působíme hlavně v Hradci Králové, kde je to už běžná záležitost. Lidé to berou tak, že jsou unaveni nebo potřebují čas na něco jiného. Teď máme hodně práce,“ uvedla Markéta Mihulková, podle které si její firmu domácnosti najímají hlavně na mytí oken, ale i na kompletní úklid.

Velkou poptávku po čistých domovech zaznamenává také firma Pavla Stančeka z Rychnova. „Poptávka je veliká. Klienty jsou firmy, hotelová zařízení a teď před Velikonocemi hlavně majitelé bytů. U nich převládá hlavně čištění čalounění a koberců. Pak jsou to asi okna a prosklené plochy a v závěru je i zájem o klasické úklidy,“ uvedl Pavel Stanček.

Své zakázky pak rozděluje na pravidelné a jednorázové, které převládají na jaře a před Vánocemi.

A kdo má o úklid od firmy největší zájem? „Je těžké posuzovat, jestli to jsou zaměstnavatelé nebo zaměstnanci. Nicméně jsou mezi nimi důchodci i střední vrstva, manažeři i běžní občané,“ řekl Pavel Stanček, podle kterého mají důchodci zájem hlavně o ty práce, které sami nezvládají, to znamená mytí oken a čištění koberců.

Ceny jsou podle něj poměrně dostupné, avšak nedají se přesně paušalizovat, protože záleží například na typu oken, jak jsou znečištěná, jak jsou dostupná a podobně.

Úklid za tři tisíce

„Průměrný dům , pokud se v něm dělá kompletní úklid, tak se cena počítá podle metrů, ne v každém bytě jsou ale stejné položky. Například uklidit celý průměrný byt 3+1 vyjde asi na tři tisíce korun,“ spočítal Pavel Stanček.

Ovšem jarní očistu potřebuje nejen dům, ale také zahrada. Na Rychnovsku však přímo specializovaná firma na její úklid není. Lze se ale poptat například v zahradnictví.

„Neděláme přímo úklidy, při kterých bychom odnášeli nepotřebné věci, ale spíše co se týče zahradních věcí,“ vysvětlil Pavel Mich ze zahradních služeb , které provozuje v Houdkovicích.

Podle něj je největší zájem jednoznačně o jarní ošetření trávníků. Ty totiž po zimě nejvíce trpí, mají různé plísně, trávníky je třeba provzdušnit a zajistit jim postřik.

„Lidé o své trávníky začínají čím dál více pečovat. Ne všichni ale mají zájem o odborníky. Když vidí, jak se to dělá, tak si to mnohdy udělají sami. Přesto ale o naše služby zájem stále je,“ přiznal Pavel Mich.

Většina lidí však o zahradní úklid od profesionála nestojí a chce si ji radši udělat podle svých představ. Menší firmy proto nemají tolik zakázek. Pokud už někdo chce svůj pozemek svěřit do odborných rukou, tak se orientuje spíše na větší firmy.

Kdy se na zahradě do čeho pustit

• Nyní se dělá jarní řez stromů, především jádrovin. 

• Peckoviny se řežou až koncem dubna či začátkem května, když už jsou v květu. 

• Nejprve je potřeba si připravit pařeniště na předpěstování, protože sázet sazenice do země je ještě předčasné. 

• Pokud chce člověk pěstovat teplomilné rostliny, tak je vhodné si je předpěstovat v teple. 

• Čas už začíná být téměř na všechno, ovšem na sázení venku je ještě brzy, protože rána jsou chladná. 

• Pokud člověk přijde na zahrádku, a díky blátu nebude mít problém se dostat na záhonek a země je proschlá, dá se hrabat, tak je potřeba upravit záhonek a rozhodnout se, co sázet.