„Pokud má někdo malé děti, raději si vybere dovolenou. Mladší kolegové, ti to mají naopak. Vánoční služba jim nevadí, zato mají raději volného Silvestra. Těm s rodinami už bujaré oslavy moc neříkají," popsal běžnou praxi.

Je známé, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, takže tragické události se stávají svátek nesvátek. „Jednou jsme na první svátek vánoční vyjížděli k dopravní nehodě, při níž se na přejezdu střetl vlak s traktorem. Byli tam i mrtví, takže rozhodně nic, o co by člověk na Vánoce stál," říká.

Brambory do salátu krájeli na hranolky

Většinou se ale naštěstí Vánoce na hasičské stanici normě nevymykají. „Nic mimořádně veselého se mi nevybavuje. Vánoce jsou hlavně o pohodě, takže určující je to, jaký kolektiv se ve službě sejde. Já jsem začínal v Dobrušce a tam bylo humoru docela dost," vypráví Michal Kalous s tím, že hodně záleží na tom, jak vše naplánuje velitel čety. Někteří prý organizují to, že se na stanici na krátký čas sejdou i ti, kteří službu nemají.

Přestože svátky jsou z pohledu hasičů dny jako každé jiné, snaží se v práci navodit vánoční atmosféru. Ozdobený stromeček a společná večeře nemohou chybět. Nejvíce úsměvných příhod se tak vyrojí právě při této příležitosti. „V přípravě večeře se lidé střídají. Ne každý ale vládne v kuchyni stejně dobře.

Když pak někdo do salátu krájí brambory do tvaru hranolků, ostatní se smíchu těžko ubrání," dodal hasič, který se prý zapojení do přípravy štědrovečerních pokrmů rozhodně nevyhýbá.

Kapra málem nestihl kvůli zloději

Celou řadu vánočních svátků ve službě zažil také Miloslav Šíba z rychnovské policie. Stále však chodí o svátcích na kontroly. „Služba o Vánocích je u nás na dobrovolnosti. Většinou si ji vezmou mladší a bezdětní kolegové. Ti starší se spíše přihlásí na Silvestra," potvrdil podobnost s praxí u hasičského sboru.
I policisté jsou přirozeně rádi, pokud se svátky odbudou v klidu.

„Jednou jsem měl na Štědrý den pohotovost, takže jsem mohl být doma. V Říčkách ale zadrželi pachatele, který se během dopoledne vloupal hned do několika objektů. Převezli ho k výslechu k nám do Rychnova a já jsem tak strávil celý den v práci a málem jsem nestihl ani štědrovečerní večeři," zavzpomínal Miloslav Šíba.

Stávají se ale i větší nepříjemnosti. Ničím výjimečným není ani to, když je na Štědrý den nahlášen nález mrtvoly. Stojí za tím návštěvy příbuzných, kteří jinak žijí osaměle. Úsměvnější zážitky pamatuje Miloslav Šíba ještě ze své služby v Praze na Žižkově. „Na Silvestra se vypálené rachejtle trefily některým lidem do kabelu od antény. Ti lidé pak volali, abychom něco udělali s tím, že jim nejde televize," říká s úsměvem.

Dodal, že lidé, na které vyjde služba na Štědrý večer a nemají možnost si na chvíli odskočit domů, nadělování dárků většinou přesunou o den dříve nebo později.

I Michal Kalous potvrdil, že předčasná nadílka většinou dětem vůbec nevadí. Naopak jsou rády, že se dárků dočkají dříve než jejich kamarádi.

Miloslav Šíba

Miloslav Šíba