Šestitisícové město na Rychnovsku se po devíti stoletích dočkalo. Nechalo si od odborníka zhotovit návrh obecní vlajky, který v minulých dnech schválil Podvýbor pro heraldiku a vexikologii Parlamentu České republiky. Nová vlajka vychází z městského znaku, který nese symbol zlaté borovice se zavěšeným erbem.

„Vlajka a znak jsou záležitostí prestiže daného města a při jejich tvorbě je důležité vycházet z historických dokumentů. V případě Týniště byla hlavní ideou jednoduchost a symbolická shodnost návrhu vlajky se znakem města,“ vysvětlil východiska nové vlajky Týniště autor návrhu Tomáš Zdechovský, jenž v již v uplynulých letech vytvořil ve východních Čechách obecní symboly také pro Chlumec nad Cidlinou, Písek nebo Třebechovice pod Orebem.

Nová vlajka nese symboly zlaté borovice se zavěšeným erbem, které jsou v obci užívané už šest století. Při návrhu byl kladen důraz na to, aby vlajka splňovala kritéria originality, jednoduchosti, jasnosti, srozumitelnosti a snadné zapamatovatelnosti. „O zvolených symbolech nesmí být pochybnosti a musí jim každý rozumět. Jasné a konkrétní sdělení s historickou linkou je hlavním kritériem úspěšného návrhu,“ dodal k problematice tvorby obecních symbolů Zdechovský.

Udělení vlajky pochopitelně kvitoval také týnišťský starosta Jaroslav Matička. „Určitý symbol jsme měli, ale chtěli jsme ho ztvárnit a zoficiálnit, abychom měli čím zvýraznit letošní oslavy výročí 650 let od první písemné zmínky o naší obci. Usoudili jsme, že by bylo dobré prapor potvrdit, tento krok znamená doplnění městských symbolů,“ uvedl. Řešení vlajky je podle slov starosty logické, neboť vychází ze starého znaku.

Schválení návrhu bylo prvním podstatným krokem, ovšem tím nejdůležitějším bude pochopitelně samotná realizace a předání do rukou zástupců města.
Kdy k tomu dojde, se však zatím neví. „Zatím mám jen kusé zprávy z parlamentu, ale jsou spíš neoficiální, takže se ještě budeme muset dohodnout, kdy se vše vyhotoví. Každopádně bychom chtěli mít jeden vyšitý slavnostní prapor a několik řekněme pracovních vlajek, které by mohli být umístěné třeba na budově městského úřadu. Už jsme na to i vyčlenili určité peníze z rozpočtu, nicméně bychom vše chtěli fyzicky mít rozhodně v červnu na hlavní dny oslav,“ přiblížil starosta. Jaroslav Matička zároveň doplnil, že po fázi příprav a korespondence s autorem návrhu již šlo všechno rychle, a tak se na schválení dlouho nečekalo.

Z historie lze ještě k tématu doplnit například to, že Týniště bylo podle dochovaných pramenů založeno již v 11. století. Jméno Týniště připomíná staroslovanský hrádek „týn“ a slovo „týniti“ česání lnu, který se v okolí hojně pěstoval. Povýšení trhové vsi na městečko se událo kolem roku 1300. První písemný záznam o městečku Týniště pochází z roku 1361.

(ill, zr)