VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nástroje jsou úžasným svědectvím historie našeho národa či celé Evropy

Přepychy – Houslistu a výraznou osobnost české hudební scény Jaroslava Svěceného není třeba dlouze představovat.

1.6.2016
SDÍLEJ:

Houslista Jaroslav Svěcený.Foto: Petr Zikmund

Jaroslav SvěcenýJaroslav Svěcený 
(* 8. prosince 1960 Hradec Králové) je český houslový virtuóz.

Na svém kontě má více než čtyřicet jedna nahraných kompaktních disků světového houslového repertoáru.

Jedná se o popularizátora a propagátora vážné hudby. Po studiu na pražské konzervatoři a AMU se stal nejen sólistou, ale také znalcem historických houslí a stavby houslí.

Tyto staré nástroje sám také vystavuje, předvádí i nahrává jejich zvuk na CD.

Nevyhýbá se ani občasnému vystupování s uměleckými soubory z oblasti populární hudby.

9. prosince 2010 získal zlatou plaketu prezidenta republiky.

Koncertuje s úspěchem doma i po celém světě, pořádá svátky hudby a hudební festivaly, propaguje hudbu na rozhlasových vlnách. Méně známé je však to, že působí i jako uznávaný soudní znalec v oboru smyčcové nástroje.

Královéhradeckému rodákovi ovšem není lhostejný ani stav jiných hudebních nástrojů, a tak přijal nejen pozvání k benefičnímu koncertu na záchranu varhan v kostele sv. Prokopa v Přepychách, ale stal se i patronem celého projektu.

Koncert Jaroslava Svěceného se uskuteční v rámci Noci kostelů dne 10. června v 15 hodin a celý výtěžek bude věnován na obnovu varhan.

Narodil jste se v Hradci Králové, městě významných stavitelů houslí. Ovlivnila tato skutečnost výběr nástroje ve vašich hudebních začátcích?
K houslím mě přivedl můj dědeček – kapelník, houslista, učitel. Už od mých pěti let jsem s ním navštěvoval dílnu mistrů houslařů Pilařů v rodném městě, kde úžasnou atmosféru známé dílny dotvářela nádherná vůně laků. Když jsem viděl restaurované nástroje a slyšel vyprávění o jejich historii, tak bylo rozhodnuto.

Co vás – houslistu – vedlo k tomu, že jste se rozhodl benefičně vystoupit pro záchranu varhan v Přepychách a navíc být patronem tohoto projektu?
Hudební nástroje, krásná muzika, její prezentace a popularizace jsou nedílnou součástí mého života. Zachránit kvalitní hudební nástroj je duševní i duchovní investicí do budoucna, obzvlášť v dnešní době je naprosto nutné upozorňovat a zachraňovat hodnoty, které fungují několik staletí. V Přepychách se objevím poprvé, o stavu tamních varhan mě informoval výborný varhaník Pavel Svoboda, se kterým jsem již dvakrát koncertoval na velikonočním festivalu Smiřické svátky hudby, kde byly kdysi varhany z 18. století také v žalostném stavu. Díky úsilí mnoha lidí a institucí se nám podařilo získat prostředky a dnes je z nich parádní koncertní nástroj, který si v březnu pochvaloval například ředitel kůru Svatovítské katedrály, varhaník Josef Kšica. Je to vždycky o lidech a jejich kulturním povědomí. S velkou radostí jsem se proto stal patronem projektu na záchranu varhan v Přepychách.

V rámci Noci kostelů vystoupíte nejen v Přepychách, ale večer také v katedrále sv. Víta v Praze, kde bude přítomen kardinál Duka. S jakými pocity jste přijal pozvání do našeho nejznámějšího kostela právě v rámci Noci kostelů a za přítomnosti pana kardinála?
Je to pro mne vždy čest vystupovat v této slovutné katedrále, kudy procházely dějiny dávných i nedávných časů. Každé setkání s panem kardinálem Dukou je pro mne výjimečné, jsme doslova a do písmene krajané, a tak se na večerní koncert ve Svatovítské katedrále velmi těším a budu ho hned o čerstvých zážitcích z Přepych informovat.

Jste soudním znalcem s mezinárodní působností v oboru smyčcové hudební nástroje, uznávaným znalcem historie a stavby houslí. Jak náročné bylo získat takové oprávnění a co vás k tomu vedlo?
Bylo to logické vyústění mého původně celoživotního koníčka, který se stal mojí jakousi druhou profesí a určitou přidanou hodnotou. Lidé ze všech koutů naší vlasti a mnoha dalších zemí se na mne obracejí s hudebními nástroji, píši na toto téma publikace, nahrávám historii tohoto oboru na zvukové a audiovizuální nosiče, pořádám výstavy.
Například celý květen mám výstavu Slavné housle na vlnách rozhlasových v galerii Vinohradská 12, tedy v hlavní budově Českého rozhlasu v Praze.

Stav v oblasti historických varhan je velmi neutěšený. Lze vysledovat nějakou paralelu se stavem smyčcových nástrojů, především houslí?
Určitou paralelu v tom je asi možné najít, ale mistrovské smyčcové nástroje jsou velmi často v soukromém vlastnictví jednotlivců, interpretů či sběratelů.
Ti samozřejmě investují do svého majetku, což v případě interpreta smyčcových nástrojů je de facto nedílná součást jeho profese a v případě sběratele skvělé zhodnocení vynaložených prostředků.
Cena za zrestaurování historických varhan je často také mnohem vyšší než investice do opravy kvalitního smyčcového nástroje. Naprosto zásadní u restaurování všech těchto instrumentů je volba kvalitních mistrů houslařů či varhanářů.

V rámci koncertního projektu Violino představujete mistrovské housle významných houslařů 17. až 21. století. Jsou mezi nimi i nástroje, které se díky vám podařilo objevit či zachránit?
To je jeden z hlavních cílů tohoto projektu a námět na moji další publikaci. Mnoho z těchto nástrojů by mělo dnes špatný osud, některé z nich by již neexistovaly vůbec. Tyto nástroje jsou často úžasným svědectvím historie našeho národa či celé Evropy, a to nemusí být vždy drahé.

V únoru letošního roku jste s úspěchem navštívil Chile a představil se mimo jiné na festivalu SEMANAS MUSICALES v tamním Frutillaru. Můžete se nyní s určitým časovým odstupem podělit o dojmy z vašich zaoceánských koncertů?
Na 48. ročníku mezinárodního festivalu jsem v jeho historii vystupoval jako první Čech a získal od vedení cenu za nejlepší letošní festivalový koncert. Říká se, že tamní sál disponuje nejlepší akustikou v Jižní Americe. Stavěla ho stejná společnost jako proslulou operu v Sydney. Na festivalu vystupovala řada světově proslulých hudebníků, a tak jsem šťastný, že jsem uspěl a dostal pozvání na jubilejní 50. ročník.

Prozradíte, co důležitého vás jako sólistu v nejbližší době čeká?
V květnu mě čeká koncertní zájezd do Indonésie, potom na Blízký Východ, mezitím však také vystoupím u nás doma, protože kontakt s českým publikem je pro mne hnacím motorem. Těším se s vašimi čtenáři na viděnou na svých koncertech.  Dana Ehlová

Autor: Redakce

1.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Strojní inženýři a projektanti 40 000 Kč

Strojní inženýři přípravy a realizace investic, inženýringu Projektový manažer/-ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co u nás budete dělat?, - zodpovídat za realizaci projektů transferů výroby ze zahraničí, obměnu výrobních technologií a dalších projektů společnosti, - komunikovat se zákazníkem, zadavatelem projektu nebo představitelem skupiny , - definovat a zajišťovat zdroje (výrobní a personální kapacity), rozpočet , a časový harmonogramu projektu, vybírat a vést projektový tým, - zodpovídat za dodržování stanoveného plánu projektu, koordinaci a postup jednotlivých činností a jejich kvalitu, - definovat, hodnotit a řídit rizika projektu, , Co by vám nemělo chybět?, - vzdělání technického směru př. strojírenství, elektro, automatizace, - praxe na stejné nebo obdobné pozici min. 2 roky, - aktivní znalost AJ (písemná i komunikativní úroveň), - praktické zkušenosti s řízením projektů (př. přesuny výroby ze zahraničí), - zkušenosti s vedením pracovního týmu, - komunikační, prezentační a vyjednávací schopnosti na vysoké úrovni, - časová flexibilita, ochota cestovat, , Co Vám nabízíme?, - roční bonus , - 5 týdnů dovolené, - dotované stravování a jídelnu s doplňkovým prodejem, - příspěvek na penzijní připojištění, - docházkový bonus, - program benefitů Cafeterie, možnost profesního růstu. Pracoviště: Assa abloy czech & slovakia s.r.o., Strojnická, č.p. 633, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Hana Kučerová, +420 494 511 125.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 30 000 Kč

Hlavní účetní Hlavní účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním životopisu s průvodním dopisem na e-mail kariera@matrix-as.cz., Požadujeme:, - ÚSO, - praxe na pozici samostatné účetní min. 2 roky, - dobrá znalost podvojného účetnictví a daňových předpisů, - uživatelská znalost práce na PC (Word, Excel), - řidičský průkaz sk. B, - pečlivost, důslednost a samostatnost, - výhodou znalost informačního systému Helios Orange , Charakteristika pracovní pozice:, - samostatné účtování účetních případů a zpracování účetních výkazů, - zpracování přijatých faktur, bankovních výpisů, - zpracování daňových přiznání, - inventarizace účtů, - komunikace s auditory, daňovými poradci a finančními úřady, - příprava podkladů pro pravidelný reporting vedení společnosti, - zpracování měsíčních a ročních závěrek , Nabízíme:, - zázemí silné, ryze české společnosti, motivující systém odměňování, - závodní stravování, 13. plat.. Pracoviště: Matrix a.s., 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Martin Bárta, .

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Pokladní 20 500 Kč

Pokladníci ve finančních institucích Pokladník/ce ve směnárně - prac. Rychnov nad Kněžnou. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště : Štemberkova č.p. 1698, Rychnov nad Kněžnou, , Požadavky: , - perfektní znalost práce na PC , - manuální zručnost pro práci s penězi , - finanční a trestní bezúhonnost , - samostatnost, zodpovědnost, komunikativnost , - spolehlivost, pečlivost, odpovědnost , - praxe s pokladnou výhodou , - řidičský průkaz skupiny B , , Nabízíme: , - příjemné pracovní prostředí , - firemní zaškolení + odborné školení ČNB , - zázemí stabilní společnosti , - sezónní příplatky , , Žádosti + životopisy zasílejte na email info@mifin.cz (pouze zájemci, kteří mají skutečný zájem o nabízenou práci). , Z provozních důvodů budeme odpovídat jen uchazečům, kteří budou telefonicky pozváni k osobnímu pohovoru. , Těšíme se na Vás.. Pracoviště: Mifin s.r.o. - pracoviště rychnov nad kněžnou, Štemberkova, č.p. 1698, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Jana Koutná, +420 585 230 220.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 20 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Stavební dělník - strojník protlačovacího zařízení. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt telefonicky nebo e-mailem petra.kapucianova@energomontaze.cz., - NSO, - řidičský průkaz sk. B, - fyzická zdatnost - manipulace se stavebním materiálem, - zodpovědnost, samostatnost, spolehlivost, časová flexibilita, - obsluha protlačovacího zařízení Grundomat na stavbách, - nástup dle dohody.. Pracoviště: Energomontáže votroubek s.r.o. - pracoviště, Strojnická, č.p. 1646, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Petra Kapuciánová, +420 773 794 137.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaro a bledule v zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí.
21

OBRAZEM: Přichází jaro

Ilustrační foto

Trenéři se zaměří na nácvik přihrávek

Česko v noci opět sevřely rekordní mrazy. Má se postupně oteplovat

Česko má za sebou další mrazivou noc, na dnešní první jarní den padly teplotní rekordy na 23 ze 147 stanic, které měří aspoň 30 let. Mezi těmito stanicemi nejnižší teplotu zaznamenali meteorologové v Bedřichově v Jizerských horách, kde teploměr ukázal minus 15,2 stupně Celsia.

Krajem se přehnal silný vítr. Hasiči vyjížděli k 285 případům

Královéhradecko - Víkendová větrná smršť dala hasičům pořádně zabrat. Jen v Královéhradeckém kraji požárníci vyjížděli k 285 případům. Běžně je v kraji přitom 19 zásahů za den.

Nemocnice přichystala Den zdraví

Rychnov nad Kněžnou - Den zdraví se koná v úterý v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou - v přízemí budovy chirurgie, a to až do 16 hodin.

Poslední samec nosorožce severního bílého Sudán je po smrti

Dvůr Králové - Po smrti posledního samce zůstávají na světě poslední dvě samice nosorožce severního bílého.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT