Jen při výstavbě nového bydlení Domova, který se stará o sto žen s mentálním či kombinovaným postižením, přispěli partneři z holandského města Gieten dvěma miliony korun.
Skupina třinácti zástupců samospráv či úřadů z Holandska se dnes zúčastní otevření Domova Dědina v Opočně.
Z grantů a akcí
S opočenským ústavem spolupracují holandští partneři od roku 1995 a peníze získávají prostřednictvím pracovní skupiny Dům pro postižené ženy Opočno, kterou si založili.
Holanďané se snaží získat peníze prostřednictvím grantů či během větších akcí. „Například peníze na vybavení nových dvojdomků tvoří také výtěžek z letních slavností v holandském Zeijenu. Ty pořádá každoročně ženská organizace Soroptimisten, která bojuje za zlepšení postavení žen vyloučených jakýmkoli handicapem ze společnosti. Gietenští pro nás zprostředkovali kontakt s touto organizací,“ uvedla ředitelka Domova Dědina Alena Goisová.
Je to zážitek!
Finanční i morální podpora Holanďanů je pro opočenské obrovskou motivací: „Vidět na vlastní oči, jak naši holandští partneři takové akce připravují a realizují, jaká je to vytrvalá, mravenčí práce a s jakým nasazením ji přátelé z Gietenu vykonávají, bylo velkým emocionálním zážitkem, velkým poučením a výzvou pro nás pro všechny. Alespoň slovní formou jim chceme velice poděkovat: naši holandští partneři mají náš obdiv a úctu,“ doplnila ředitelka Goisová.
Celková rekonstrukce spojená s přesídlením opočenského Domova Dědina stála 163 milionů korun.⋌