Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nároky na personál domovů

Potštejn - Zdejší Dětský domov funguje v obci více než padesát let. Předchůdci dnešního zařízení tu byly sirotčince. Dětský domov svým dětem nezavře dveře, ani když mají vstoupit do života dospělých, dokonce jim nabízí přechodné bydlení.

27.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Potštejnské zařízení nabízí dětem i přechodné bydlení, než se uplatní ve světě dospělých

Přechodné bydlení

„Je určené všem našim klientům, jež o to mají zájem. V podstatě se jedná o bydlení v době studií a podobně,“ uvedla ředitelka potštejnského domova Kateřina Sűsserová. Zdejší dětský domov tedy určitě nevyhání „na dlažbu“ své svěřence, pokud se vyučili a ještě nanašli své nové bydlení, své místo ve světě dospělých.

Studium klientů

Po absolvování základní školy děti míří za vzděláním. „Většinou absolvují odborná učiliště, ale také studují na středních školách, a dokonce jeden z našich klientů vystudoval vysokou školu a dnes je učitelem. Je nutné podotknout, že dětem právě v oblasti studia výrazně schází psychologická motivace rodiny. Přesto se naše děti dokáží učit dobře a mají ýsledky. Otázka ohledně toho, jak studují a kde, je hodně zavádějící. Každý má nějaké dispozice a záleží ještě na řadě faktorů, jak a kdy je využije,“ uvedla ředitelka.

Právě Kateřině Sűsserové vadí, že na dětské domovy jsou kladeny vysoké nároky ohledně vzdělání personálu. „Lidé pracující u nás se musí neustále vzdělávat. To je samozřejmě v pořádku, jestliže chtějí pracovat s dětmi. Pak mi ale vadí, že v různých krizových centrech, kde se také pracuje s dětmi, mnohdy takovými, které potřebují odbornou pomoc, zaměstnávají lidi, na jejichž vzdělání není kladen takový důraz jako u našich lidí. Problém je v koordinaci těchto zařízení a jejich zřizovatelů. My spadáme pod ministerstvo školství, ale krizová zařízení zřizuje ministerstvo práce a sociálních věcí,“ uvedla ředitelka. Dodala, že právě v této oblasti by se měly nároky na pracovníky s dětmi vyrovnat. (ehl)

-------------------------------------------

Dětí v ústavech je moc, shodla se vláda s neziskovou sférou

Praha - Dětských domovů v Česku každým rokem přibývá. Podle ministerstva školství to odpovídá celoevropskému trendu.

„Kolegové, kteří se problematikou zabývají, soudí, že situace je v západní Evropě v mnohém podobná,“ říká Ondřej Gabriel z tiskového oddělení ministerstva školství. S tím ale občanská sdružení podporující pěstouny nesouhlasí.

„Je to pro mě nepochopitelné, trend v Evropě je přesně opačný. Stále více se upřednostňuje výchova v rodině,“ říká Petra Štěpková z nadace Rozum a Cit, která pěstounské rodiny podporuje. Podle ní je situace kritická zejména u nejmladších dětí. „V počtu dětí do tří let umístěných v dětských domovech je Česká republika nejhorší v Evropě,“ říká Štěpková.

Dětské domovy jsou přitom často moderně zařízené a kraje investují velké peníze na jejich přeměnu v zařízení rodinného typu. Právě to je ale podle kritiků zásadní chyba.

„Takový dětský domov je stále především ústav, s výchovou v rodině se nedá srovnávat,“ myslí si Štěpková. Podle ní je nutné počet dětí v ústavech snížit.

S tím paradoxně souhlasí i ministerstvo práce a sociálních věcí, přestože stát ročně buduje stále nové dětské domovy.

„Cílem našeho ministerstva i vlády je co největší možné snížení počtu dětí v náhradní ústavní výchově,“ tvrdí Jiří Sezemský z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí. Dodává, že vláda chce také více spolupracovat s ohroženými biologickými rodinami, aby dítě nebylo nutné z péče rodičů odebrat. „Chceme ale také více využívat pěstounských rodin,“ říká Sezemský. Upozorňuje přitom, že finanční podpora pro pěstounské rodiny se v posledních letech výrazně zvýšila. „Peníze ale nejsou všechno, pěstouni potřebují také odborné poradenství, jak se o děti starat. Stát ale v této oblasti pomalu začíná spolupracovat s neziskovými organizacemi, snad se blýská na lepší časy,“ doufá Štěpková. MARTIN DOHNAL

Autor: Šárka Ehlová

Místo události:
27.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Ilustrační foto.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Naši prvňáci: ZŠ Rokytnice v Orlických horách

Rychnovsko - Seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Deváté kolo podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Deníku vyhrál Jan Koblic

Rychnov nad Kněžnou - Vítězem 9. kola podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Rychnovského deníku se stal Jan Koblic z Vamberka (RK0039), který stejně jako Zdeňka Procházková a Vladimír Beran získal šestnáct bodů a upevnil si průběžné vedení. O jeho triumfu rozhodlo, že přesně uhádl Supertrefu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení