„Byli jsme úspěšní s dotací na 1. etapu Rekonstrukce čp. 2, kde se počítá s vybudováním výstavních prostor moderního umění a návštěvnického centra. V letošním roce se pokusíme vysoutěžit dodavatele stavby a v příštím roce začít s realizací,“ sdělila starostka Opočna Šárka Škrabalová v únorovém čísle městského zpravodaje Opočenské noviny.

V budově vzniknou výstavní prostory a návštěvnické centrum a také se zrenovuje venkovní atrium, kde se budou konat komorní koncerty či výstavy pod širým nebem. Vyplývá to z dokumentu, který město uveřejnilo v pondělí na svém facebooku.

Z natáčení minisérie Božena.
Na televizní obrazovky se vrátila Božena. Natáčela se na východě Čech

Dům čp. 2 na Trčkově náměstí v Opočně je součástí národní kulturní památky Zámek Opočno, který se nachází v historické zástavbě města.

Barokní stavba z první poloviny 18. století vznikla přístavbou k renesančnímu pivovaru. Budova sloužila jako správní objekt panství, po roce 1850 byla přestavěna pro soud. V 80. letech v objektu fungovala zámecká vinárna. (Zdroj: pamatkovykatalog.cz)

V první etapě rekonstrukce dojde na bourací práce spojené s úpravou dispozic místností i na práce spojené s fasádou a střechou objektu, udělá se nová elektroinstalace a nové vytápění. Také se pořídí výstavní osvětlení či vnitřní vybavení.

Stav a využití budovy čp. 2 na Trčkově náměstí řeší město Opočno dlouhodobě. „V letech 2012 až 2013 se podařilo opravit plášť budovy a okna. Díky tomu nehyzdí tato stavba veřejný prostor Trčkova náměstí. Vnitřní prostory jsou však v dezolátním stavu,“ uvedlo již dříve město na svém webu.

Nepřehlédněte: Už to frčí. Nový lyžařský areál v Orlickém Záhoří vzali návštěvníci útokem

Zdroj: Michal Fanta