Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Námořník z české kotliny chce pokořit rekord

Mokré - Suchý dok v Mokrém včera opustila jachta Singa, aby se zanedlouho vydala kolem světa.

26.7.2011
SDÍLEJ:

Námořník z české kotliny chce pokořit rekordFoto: David Taneček

Velice komplikovaná byla včerejší dopravní situace v malé obci Mokré nedaleko Opočna. Návěs pro přepravu nadměrných nákladů se musel po centimetrech vměstnat do dvora nenápadného stavení. Jeho řidič vše s bravurou zvládl, ale to byl pouze začátek náročné technické operace.

Zájem sousedů i médií byl na místě, protože se zde před cestou do Hamburku nakládala plachetnice Singa. Její majitel Petr Ondráček se pokusí pokořit světový rekord v obeplutí zeměkoule bez mezipřistání. Popluje sám a návrat musí stihnout dříve než za tři sta třináct dnů, což je právě hodnota současného platného rekordu.

Kde se zrodila taková ambice? Pro Petra Ondráčka je voda celým jeho životem. Od svých dvanácti let se věnoval jízdě na divoké vodě, ale táhlo ho to dál za obzory. V dospělosti se dostal k jachtaření na českých přehradách i vodách Baltského moře. V devadesátých letech pak s kamarádem obepluli jako první Češi Mys Horn. Po své závodní kariéře vyučoval na vysoké škole vodním sportům a tato cesta bude vyvrcholením celoživotní vášně.

Loď si postavil sám

Svou plachetnici si sám postavil již před mnoha lety k rekreačním účelům. Dokumentaci získal v sousedním Polsku. Pro nadcházející plavbu musela loď projít náročnou přestavbou. Sedm let proto neopustila suchý dok ve stodole za domem Petra Ondráčka. Nese jméno Singa, což znamená v malajštině Lvice.

Veškeré náklady si hradí sám a bez pomoci sponzorů, aby si udržel svobodu a nemusel se nikomu přizpůsobovat. Pomocnou ruku mu však podala řada přátel a příbuzných. Důležitým faktorem pak je pochopení a podpora manželky, s níž sdílí svého koníčka.

Cesta je pro námořníka velkou výzvou a zároveň zkouškou dovedností nabytých v průběhu celého života. Na palubě má tři čtvrtě tuny zásob, zařízení pro odsolování mořské vody, navigaci a další nezbytnosti.

Veze vzkaz v láhvi

V průběhu přestavby své plachetnice se námořník věnoval i důkladné teoretické přípravě. Studoval mořské proudy, meteorologii či zacházení se sextantem. Dvakrát zvolenou trasu virtuálně proplul za pomoci počítačového programu. Na svých internetových stránkách se s příznivci bude průběžně dělit o své zážitky po celou dobu plavby.

„Strach je špatný rádce, mám ovšem obrovský respekt. Mohu dokázat jen to, co mi moře a Neptun dovolí,“ řekl Petr Ondráček.

Jíst bude po cestě dvakrát denně. Snídaně budou tvořit pomazánky, ryby, paštiky a speciální chléb. K pozdním obědům si veze hotové balíčkové jídlo, které se pouze ohřeje a vydrží i bez skladování v ledničce dva roky.

Před časem obdržel Petr Ondráček čestné občanství obce Mokré. Měl z něho velikou radost, ale byl překvapen tím, že ho obdržel ještě před pokusem o překonání světového rekordu. Starostka Mokrého to však zdůvodnila propagací obce.

Zajímavostí je, že námořník hodlá cestou vypustit vzkaz v láhvi, která svého nálezce bude informovat o východočeské vesnici a plavbě jejího občana. „Byl to nápad jedné návštěvnice Mokrého, která tu byla na jedné ze soutěží, jichž se obec účastní. Zalíbilo se nám to a majitel lodi souhlasil,“ vysvětlila místní kronikářka Dagmar Honsnejmanová. Láhev se vzkazem by měla být vypuštěna na opačné straně světa, poblíž Nového Zélandu.

Po návratu z cesty by si rodina námořníka chtěla jachtu ponechat v některém přístavu a dále ji využívat. Bude však záležet na stavu, v jakém se loď dostane do cíle. „Myslím, že by ji manžel neprodal. Měl by pocit, že prodává své dítě,“ usoudila Jarmila Ondráčková. Zároveň však dodala, že z České republiky by se kvůli moři dnes už asi nepřestěhoval.

Autor: Michal Friček

26.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Ilustrační foto.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Naši prvňáci: ZŠ Rokytnice v Orlických horách

Rychnovsko - Seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Deváté kolo podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Deníku vyhrál Jan Koblic

Rychnov nad Kněžnou - Vítězem 9. kola podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Rychnovského deníku se stal Jan Koblic z Vamberka (RK0039), který stejně jako Zdeňka Procházková a Vladimír Beran získal šestnáct bodů a upevnil si průběžné vedení. O jeho triumfu rozhodlo, že přesně uhádl Supertrefu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení