Spolek Clan Orlických horalů pro všechny sportovní nadšence přichystal pět základních disciplín, mezi něž patří hod kládou, vrh kamením, hod balíkem slámy, farmářský běh a hod závažím.

„Ani nesportovci se jistě nebudou nudit, protože základem výkonů sportovců je počet a nadšení jejich fanoušků. Krom toho bude vždy připraveno něco k snědku a nesmím zapomenout ani na řízenou degustaci skotských singlemaltových whisek," láká jeden z organizátorů Milan Cvejn.

Kouzlo dne podtrhne také koncert skupiny Kelts Grass Band s repertoárem složeným z Irské folkové muziky. Hned po ní trochu přitvrdí muzikanti z Benjaming Bandu „A kdo vydrží i nadále, toho Orličtí horalové rádi přijmou mezi sebe a společně u sklenky whisky počkáme na první sluneční paprsky," směje se Cvejn.

Disciplíny pod lupou

Hod závažím do dálky

Úkolem soutěžícího je uchopit závaží za držadlo a libovolným způsobem ale pouze jednou rukou jej hodit co možná nejdále. Každý soutěžící má tři pokusy, z nichž se započítává ten nejdelší. Závaží je ocelová koule uchycená na ocelovém řetězu s držadlem o celkové hmotnosti cca 14 kg.

Hod balíkem slámy do výšky

Úkolem soutěžícího je napíchnout na vidle balík slámy o rozměrech cca 50x50x50 cm a přehodit ho přes laťku.

Farmářský běh

Soutěžící uchopí za držadla dvě padesátikilová závaží do každé ruky jedno a vyjde po stanovené trase. Měří se úsek, který bez zastavení a odložení závaží ujde.

Hod kládou

Kláda je cca 5-6 m dlouhá, kůry zbavená, s jedním koncem užším. Úkolem soutěžícího je uchopit kládu oběma rukama za užší konec a opřít si ji o rameno. S takto drženou kládou se závodník rozběhne a ve vhodném okamžiku ji hodí (nejpozději však na místě předem označeném) tak, aby užší konec klády opsal ve vzduchu kruh kolmý k zemi a dopadl směrem od soutěžícího. Počítá se nikoliv dosažená vzdálenost, ale odklon od nakreslené osy počítáno v cm nikoliv ve stupních.

Vrh kamenem do dálky

Úkolem soutěžícího je uchopit kámen do jedné ruky, ruku s kamenem opřít o rameno a prudkým pohybem vpřed hodit co možná nejdále. Je povolen rozběh, není povolena otočka. Každý soutěžící má tři pokusy, z nichž se započítává ten nejdelší. Kámen je přírodní kamenná koule o přibližné hmotnosti 20 kg.