Staré náměstí by se mělo v příštím roce dočkat další změny dopravy. Členové dopravní komise na středečním mimořádném jednání diskutovali zatím poslední návrh, který se týká přepůlení plochy na horní a dolní část. Řidiči by již nemohli projíždět z jedné poloviny do druhé jako doposud.

Záznam kamery

Na další změnu dopravy upozornil jako první rychnovský starosta Jiří Rokl s tím, že původním záměrem veškerých dopravních změn bylo vytlačit tranzit z centra města , což se nepodařilo. „Situace na Starém náměstí byla nepřetržitě 24 hodin monitorována kamerovým systémem. Když jsem pak viděl zrychlený záznam, byla to doslova hrůza. Někteří řidiči si z náměstí udělali kruhový objezd a objevovaly se tam i lehké nákladní automobily. Tak to jsme opravdu nechtěli,“ komentoval starosta připravovanou změnu.

Dopravní komise

Nové dopravní řešení Starého náměstí zahrnuje přepůlení plochy na spodní a horní polovinu. Technicky tuto změnu ve středu projednávala dopravní komise, která se za tímto účelem mimořádně sešla na městském úřadu. Návrh bude postoupen zastupitelům 21. prosince.

Dopravní komise na středečním mimořádném jednání projednával, zatím poslední návrh dopravní změny Starého náměstí. Jestliže záměr podpoří 21. prosince zastupitelé na veřejném zasedání, plocha ve středu města bude pro dopravu přepůlená.

„V návrhu změny jde v podstatě o to, že řidiči, kteří vjedou do náměstí spodní polovinou, již musí náměstí opustit pouze spodní částí a naopak – ti, kteří přijedou horní polovinou, musí vyjet vrchem,“ zjednodušil úpravu vedoucí stavebního odboru MÚ Petr Dušek, který je členem dopravní komise.
Jak upřesnil, řidiči ze Svatohavelské ulice budou moci zaparkovat na celé spodní polovině a sjet musí Balbínovou ulicí k marketu Lidl. Doprava z Palackého ulice se dostane i kolem banky, ale nebude mít jinou možnost než vyjet pouze ulicí Komenského. Připravovanou změnou odpadne možnost dostat se ze Svatohavelské ulice průjezdem kolem kašny do Komenského ulice, jak to doposud využívají mnozí řidiči a nebo z Palackého ulice do ulice Balbínovy.

„Dospěli jsme k jednoznačnému závěru, že náměstí musíme pro dopravu přepůlit. Podle záznamu kamer, který jsem viděl, odhaduji, že přes náměstí v současnosti jezdí tak 70 procent tranzitu,“ odhadl Dušek. V případě, že dopravní změnu schválí zastupitelé, bude realizována v průběhu ledna 2010.