Závod, na který si studenti museli vyrobit vlastní „autíčko“, začíná dnes od deseti hodin v Uherském Hradišti.

„Jsme nervózní, protože nás napadají ještě další věci, které jsme nestihli. Těžko říci, zda si věříme na nějaké umístění, protože konkurence je opravdu vysoká. Na rozdíl od nás na soutěž jedou samé průmyslovky a gymnázia. My máme ale výhodu v tom, že náš tým si všechno dělal od začátku až do konce sám,“ uvedla učitelka Milena Vilímková, která své svěřence, kteří si dali jméno FofrForm, doprovází.

Ředitel školy Vladimír Voborník jim naopak věří, protože jinak by je tam prý přece neposílal. Podle jeho slov byla příprava jak organizačně, tak i finančně náročná, i když skoro všechny prostředky se jim podařilo sehnat od sponzorů. „Studenti obešli několik podniků a organizací, včetně města Dobrušky, které jim také přispělo. Na závodě budou dělat reklamu nejen naší škole, ale i Dobrušce,“ řekl Vladimír Voborník, podle kterého se všichni připravovali poctivě.

Největší sílu mají prý v tom, že si soutěžní formuli nejenže sami nakreslili, ale také vyrobili. „To může dokázat málokterá škola, protože ne každá má CNC stroje. Oni si ji můžou obhajovat od píky, jak vznikla a jak ji konstrukčně řešili. Takže jim věřím, i když konkurence je silná, protože na soutěži budou jen ti nejlepší,“ dodal ředitel.

Tým bude svou veškerou práci prezentovat a zdůvodňovat před odbornou komisí. Soutěž pak vrcholí vlastním závodem vyrobených modelů týmů jednotlivých škol, kdy na pětadvaceti metrové závodní dráze se měří čas, který model poháněný sifonovou bombičkou potřebuje pro překonání této dráhy a zároveň se měří reakční čas pilota.