Kde byla postavena první vyhlídková stavba v Orlických horách? Kde se narodil národní buditel František Vladislav Hek, Michal Silorád Patrčka, nebo jakou nešťastnou náhodou zemřel Josef Utz, tvůrce proslulého mechanického betlému? Na některé otázky hledali těžko odpovědi i o pěknou řádku let starší návštěvníci, kteří se ve středu přišli podívat do rychnovského Společenského centra na neobvyklé soutěžní klání žáků druhého stupně základních škol. To svým formátem připomínalo tak trochu televizní pořad Riskuj. A dalo zabrat. O bezradné, tápavé pohledy nebyla nouze, ale nechyběla ani chuť riskovat.

"Když nevíš, dej B," zvolilo například jednoduchou taktiku jedno z družstev, která se mu nakonec vyplatila.

Tereza Pácalová ukazuje památky, které ji zůstaly na setkání s Masarykem.
Pamětnice: „Tatíček Masaryk mi říkal: Slavíčku, zazpívej mi tu mou písničku"

"Před 14 dny proběhlo první kolo, do kterého se přihlásilo 96 tříčlenných družstev z 15 základních škol a účastníci měli pětadvacet minut na on-line test. Deset nejlepších postoupilo do finále. Dnes tady jsou žáci z pěti škol - z Rokytnice v Orlických horách, Vamberka, z Rychnova nad Kněžnou ze Základní školy Javornická a gymnázia a pak ze Základní a mateřské školy Lhoty u Potštejna. Těch otázek, které pro ně bylo připraveno, je 60, při deseti kolech vyšlo na každé družstvo šest otázek," vysvětlila za organizátory Vendula Holubcová ze Sdružení Splav.

Otázky potrápily i porotce

Za některé z nich mohli soutěžící nasbírat od 100 do 300 bodů, ale byly tu také otázky s bonusem, kdy se výhra násobila. Kdo zariskoval a odpověď netrefil, mohl však také skončit v minusu.

"Bylo to těžké. Čekali jsme lehčí otázky," přiznala Karolina Zumrová z rychnovského gymnázia.

Ale na druhou stranu, když soutěžící nevěděli, když ne o body, odcházeli bohatší alespoň o více znalostí. Správné odpovědi totiž doplňovali svými erudovanými komentáři členové poroty, kteří sami otázky pro olympiádu vybírali.

A jak prozradil jeden z nich, vedoucí deštenského muzea a archeolog Bohumír Dragoun, i samotné skládání otázek nebylo jednoduché. "Dalo to dost práce, už proto, že jde už o čtvrtý ročník, tak aby se neopakovaly."

Olympiáda v rouškách i online

"Účast je čím dál větší a otázky čím dál těžší, ty lehké už došly. Ale otázky školám dávám k dispozici, chceme, aby se jimi zabývaly, ale záleží i na štěstí, kdo právě si danou otázku vytáhne. Jsme rádi, že můžeme s olympiádou pokračovat a dnes už bez toho, že bychom museli každého účastníka testovat, bez toho, že bychom museli mít nasazené roušky. Předloni jsme akci dokonce nemohli vůbec uspořádat. Olympiáda se musela uskutečnit online, vypadala jako videokonference," popsala zkušenosti z posledních ročníků poznamenaných protiepidemickými opatřeními Vendula Holubcová.

Starosta Rokytnice v Orlických horách Luboš Michalec.
Bývalý hejtman vyhrál volby a skončil v opozici. Starostou Rokytnice je Michalec

Ale olympiáda není jen o zodpovídání otázek - žáci si měli na závěr poradit svými prezentacemi i se zvoleným tématem. Na výběr měli: Voda v regionu, Region v proměnách času nebo Literární osobnosti regionu a jejich hrdinové. A pořádný přísun bodů za ně ještě mohl zamíchat pořadím.

Zvlášť se blýsklo družstvo Rokytenka, které dokonce "připlulo" na neckách. V celkovém hodnocení mu nakonec připadlo třetí místo, druhé rychnovským gymnazistkám - Čmeláčkům a z prvenství se radují Oslíci ze Základní školy Javornická v Rychnově nad Kněžnou. Ti se za odměnu proletí nad Rychnovem nad Kněžnou, ale výhry byly připravené i pro další.