Na rychnovském Starém náměstí měl letos stanout jako vánoční strom stříbrný smrk z jedné soukromé rychnovské zahrady. Nakonec je ale vše jinak. „Musíme kácet jeden smrk z důvodu rekonstrukce chodníku,“ uvedla Martina Langerová z oddělení ochrany přírody a krajiny města s tím, že jehličnan roste u bytových domů nad parkovištěm kousek od pěší zóny. „Instalovat ho budeme 21. listopadu,“ dodala.

Vánoční světla ozáří ulice Rychnova nad Kněžnou i navzdory růstu cen energií. Hledat úspory v tomto ohledu by podle ředitele technických služeb Tomáše Nováka mělo pramalý význam: „Samozřejmě, že šetříme. Děláme úspory na osvětlení, dáváme tam různé předřadníky, snižujeme intenzitu světla, posunujeme světelná čidla, některé památky nejsou osvětlené, ale konkrétně na vánočním osvětlení se moc šetřit nedá. Rozsvěcí se stejně jako ostatní lampy.“

Foto: Deník/Jana Kotalová
FOTO, VIDEO: Vánoční výzdoba na Rychnovsku se oděla do bílého

Vánoční strom se bude rozsvěcovat o něco později a zhasne o trošku dříve, než tomu bylo v minulých letech. „Ale jinak je to vše navázané na světelná čidla. Úspory nejsou úplně tak závratné, abychom šli například přes jednu hvězdu. Za celou dobu svícení bychom ušetřili asi jen 1600 korun. Děláme jiné věci, které šetří, jen nejsou tolik vidět," poukazuje Tomáš Novák.

Kam v adventním čase

Vánoční atmosféru budou moct si lidé letos vychutnat jak u prodejních stánků na Starém náměstí, tak v Pelclově divadle, kde se 3. prosince uskuteční od 9 do 17 hodin tradiční prodejní výstava výrobků řemeslníků. Chybět nebude ani prodej kvalitních pochutin. Už dopoledne v 10.30 tady bude připravena pohádka pro malé diváky Vánoční příběh aneb Cesta do Betléma.

Už 25. ročník výstavy betlémů z kraje Orlických hor bude hostit od 9. do 26. prosince konírna Kolowratského zámku.

Ještě o něco dříve – 25. listopadu – pozve na adventní jarmark stacionář sv. Františka v Palackého ulici.

Česko zpívá koledy

Také letos si můžete zpestřit Vánoce s Deníkem akcí Česko zpívá koledy, a to 7. prosince od 18 hodin. Na Rychnovsku koledy zazní v kostele sv. Máří Magdaleny v Deštném v Orlických horách, na Jiráskově náměstí v Kostelci nad Orlicí a v Základní a Mateřské škole v Lípě nad Orlicí.