Sedmiprocentní mírou nezaměstanosti uzavřel rychnovský úřad práce konec listopadu.

V celorepublikových statistikách se ÚP umístil mezi dalšími 76 úřady na patnáctém místě. Před Rychnovsko se dostaly jak Hradec Králové, tak i Pardubice. Naopak srovnatelný Náchod skončil na 18. místě.

Z celkového počtu 2853 žadatelů tvořilo v našem regionu nadpoloviční většinu 1474 nezaměstnaných žen. V evidenci skončilo i 390 občanů se změněnou pracovní schopností a 245 absolventů škol. Během listopadu bylo ÚP nabídnuto celkem 111 volných pracovních míst.

„To je bohužel smutný rekord, protože jde o historicky nejnižší nabídku. O jedno místo se dělilo 25,7 žadatele,“ komentovala vývoj na trhu práce Jana Daňková z ÚP. Po říjnu, kdy se snížil počet uchazečů oproti září o třicet, jde o další pokles, a to o 11 lidí. „Určitě však z toho nelze dělat žádné závěry, protože vzhledem k předchozím rokům jde o podobný vývoj. K poklesu došlo i v listopadu 2007 a 2006,“ zavzpomínala.

„Jakékoli hodnocení týkající se dopadů krize je v tuto chvíli předčasné. Nemyslím si, že by došlo k nějaké razantní změně. Na druhou stranu se domnívám, že i když došlo v předchozím období k nárůstu nezaměstnanosti, v našem regionu jsme nedopadli nejhůře,“ míní ředitel rychnovského jednatelství Krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje Jiří Daniel.