Přestože zhruba 90 procent pokryje dotace, desetinu musí dát obec ze svého. Avšak místní hasiči ji nechtějí nechat na holičkách. „Olešnice jako obec má tyto prostředky připravené, nicméně sbor dobrovolných hasičů jako občanské sdružení se rozhodl pomoci a uspořádal sbírku na tuto automobilovou stříkačku, aby obec nebyla případně tolik zatížená," říká za dobrovolné hasiče Vít Klouček.

 V tuto chvíli se už peníze scházejí a na účtě je 100 tisíc korun.
Většina dárců jsou lidé z okolí obce, avšak kolem tří procent z dobrodinců pochází nejen z Královéhradeckého či Pardubického kraje, ale například i z Prahy. „Velmi nás to potěšilo a taky trošku zaskočilo, že i lidé z takto vzdálených koutů republiky nám chtějí přispět," dodává Vít Klouček.
Jeden z posledních dárců se ozval včera dopoledne a rovnou přislíbil zaslání pěti tisíc korun.

„To už je pro nás velká suma najednou. Nicméně lidé přispívají i po stokorunách, čehož si vážíme. Vzpomínám si na jednoho pána, který nám řekl, že je přesvědčený, že na Národní divadlo a hasičskou cisternu se prostě přispět musí. To vás pak zahřeje u srdce, i přesto, že se najdou i tací, kteří se vám vysmějí," odkrývá dvě strany mince hasič.
Z důchodů přispějí
Jedněmi z těch, kteří neváhali dát 500 korun byli starší manželé z obec.

„Pánovi je 80 let a jeho ženě o rok méně. Když jsme za nimi přišli, hned hlásili, že už si mysleli, že budou muset přijít za námi, aby nám přispěli. V tu chvíli máte slzy na krajíčku," poznamenal Klouček.
Peníze hasiči uvítají v jakékoliv výši.
Pořízení cisterny s hydraulickým zařízením pro vyprošťování osob při dopravních nehodách je součástí již dlouho připravované akce na zvýšení bezpečnosti Orlických a Bystřických hor.
Kromě Olešnice je do ní zapojeno Orlické Záhoří, kde pořídí velkoobjemovou cisternu pro hašení požárů, Rokytnice v Orlických horách, kde vyroste  moderní hasičská zbrojnice a také další tři partneři v Polsku.