VýsledkyKategorie děti – Holky
1. Anička Čermáková
2. Michaela Rotterová
3. Terka Čermáková
4. Julča Frymlová

Kluci
1. Pavel Bittnar
2. Daniel Bláha
3. Jiří Balcar
4. Břeťa Fryml

Kategorie – Ženy telemark
1. Nina Nechanická
2. Dana Kubínová
3. Klára Strohsová
4. Lucie Juricová
5. Viky Handrychová

Muži telemark
1. Michal Martinek
2. Ondra Vank
3. Roman Nepožitek
4. Branko Tavčar
5. Jan Kulhánek

Nejlepší tým
Anno 1900

Nej držkopád
Lenka Faitová

Nejstylovější závodník
Ondra Vank

Nej lyžařské oblečení
Erni Ortner

Nejmladší závodník
Břeťa Fryml (4 roky)

Nejstarší závodník
Michal Dolžan (1943)

Nejvzdálenější závodník
Rotvarji – Škofja Loka 700km

Nej funclub
Rotterovic fanclub

Nej oblečení divák – Šárka Kučerová

Závodníci, kteří zkusili slalom, mohli také vyhrát anketu o nejlepší dobový oděv.

S tím si mnozí dali opravdu velkou práci, někteří hledali doma po starších generacích, jiní si oblečení vypůjčili. Své slovo tu tedy měla i móda.
To ale nebylo vše, co mohli návštěvníci hodnotit, soutěžilo se také o to, komu se povede nejzábavnější pád, a takových „smolařů" se našlo na olešnickém svahu opravdu hodně.

Mistrovství České republiky v historickém lyžování přineslo ale také kuriozity.
„Historické jízdy se zúčastnilo přes sto lyžařů. Máme tu 14 účastníků z Rakouska, přijeli ale například také Slovinci a Němci. Nejmenší závodník je čtyřletý Břeťa, nejstarší přijel účastník ze Slovinska Michal Dolžan, který se narodil v roce 1943," prozradil k samotnému závodu jeden z organizátorů Zdeněk Fryml.
Do cíle ale dojely na jasankách také ženy, které si závod opravdu užívaly.

„Je to paráda, je to velká zábava. Slalomu se nebojím. Nejtěžší pro mě je nasadit si ty lyže na nohy. Letos jsem si je půjčila od příbuzných. Historického lyžování se neúčastním poprvé. Poprvé jsem na jasankách stála asi před čtyřmi lety. Mám tuto akci moc ráda," sdělila zážitky ze závodu Markéta Hlaváčková z Vrané nad Vltavou.

Letošní ročník se vydařil i díky počasí, sněhové podmínky byly na svahu ideální. V Olešnici se jezdilo na dřevěných lyžích vyrobených z jasanu, kterým se říká jasanky.
I ty se ale musí dělit do kategorií, a to na lyže, které mají kovovou hranu, a ty, které jsou čistě dřevěné beze hran.
„Ti, kdo jedou na dřevěných lyžích bez hran, musí mít volnou patu. Je třeba, aby šla noha alespoň pět centimetrů zvednout. Na startu se kontroluje kvalita vybavení, aby se například nepřetrhlo vázání, potom by byla jízda opravdu nebezpečná," prozrazuje více k pravidlům organizátor Zděnek Fryml.
Ten také dodává, že závodníci, kteří mají lyže s kovovou hranou, musí mít naopak nohu upevněnou.
Podle zúčastněných jsou nejlepší právě lyže po dědečkovi. „Jsem tu už po třetí, beru to hlavně jako srandu. Nijak se na to nechystám. Čas mi zabere pouze shánění oblečení, nejvíc jsem našel u otce ve skříni. Pak ale hledám také po bazarech, je to docela těžké něco sehnat," prozradil Martin Svozílek, který přijel do Olešnice ze středních Čech

Většina závodníků se shodla na tom, že nejtěžší je udržet se na jasankách a nespadnout.
„Závodníci dokážou jet vysokou rychlostí a předjet na svahu lyžaře s moderním vybavením. Před pár lety jsme se zúčastnili mistrovství v historickém lyžování v Rakousku, kde nás motivovali, abychom uspořádali vlastní závod. Byli zvědaví, jak nám to půjde v zemi, kde nejsou ledovce," řekl ČTK pořadatel Michal Martinek