„Jedná se o patnáctý ročník masopustu a masek stále přibývá. Jsme rádi, že jsme zapojili i mladé, aby si zvykali na tuto tradici a pokračovali v tom, co jsme tady obnovili. Snažíme se vždy vymyslet nějaký příběh a letos soudíme medvěda. Už na několika zastaveních jsme ho odsoudili. Soudce je trochu netradiční, ale snažíme se i o tradiční masky jako je medvěd, smrtka, kohout nebo slepice,“ uvedla starostka Michaela Vaňková.

Masopustní veselí na Rychnovsku ještě několik dní potrvá.

„Chodí tady dnes celá naše muzikantská parta, hraje se nám dobře a každý rok to je lepší a lepší. Mohu doporučit, příští rok se přijďte podívat. Příští týden nás ještě čeká masopustní průvod na Vrchách - z Voděrad přes Novou Ves, Uhřinovice a Ježkovice, to nás vozí autobusem. A pak máme v úterý na ostatky 13. února masopustní průvod v Rychnově nad Kněžnou,“ prozradil jeden muzikantů Jiří Novotný, který hraje v Semechnicích tradičně.

Zdroj: Irena Voříšková

Na masopustní průvod pak zve v sobotu 10. února do Přepych Spolek ProPřepychy a tamní sbor dobrovolných hasičů. Zahájení je v 8.30 u hasičské zbrojnice.

„Zde si můžete zakoupit nejrůznější zabíjačkové pochutiny, jako domácí jitrničky, kroupy, tlačenku, prdelačku a jiné. Od 9 hodin bude masopustní průvod s živou hudbou procházet obcí.

První únorová sobota na olešnické sjezdovce patřila maskám a zábavě na sněhu.
Beruška, andílek i tchoř. Bílý svah v Olešnici ožil barvami ski karnevalu

Od 17 hodin hraje v prostorách hasičské zbrojnice k tanci i poslechu živá hudba, občerstvení je zajištěno,“ zvou pořadatelé.

Masopustní období je spojeno s hodováním, ke kterému patří vedle pochoutek ze zabíjaček, hlavně koblihy a cukroví s názvem boží milosti.

Masopust je spojený s křesťanskou tradicí, počíná obdobím Tří králů, ale slaví se zejména během tří dnů předcházejících Popeleční středě, kterou začínalo 40 dní půstu – až do Velikonoc. Popeleční středa je letos 14. února. Předchází ji masopustní úterý, takzvané ostatky. Příprava na závěr masopustu tradičně začínala ve čtvrtek před masopustní nedělí (na tučný čtvrtek). Podle tradice má v tento den člověk jíst a pít co nejvíce, aby byl celý rok při síle. Tučný čtvrtek letos připadá na 8. února.