Na Rychnovsku je stále nedostatek bytů. Nejen v blízkém okolí Kvasin se vyrojilo množství ubytoven včetně těch fungujících na černo, které nemají dost míst pro parkování ani neřeší problém s vývozem odpadu, a to se pochopitelně ostatním obyvatelům města nelíbí. „Přesvědčení, že město může regulovat, kolik bytů kdo pronajme na bydlení cizincům nebo našim lidem z dalekého okolí, je utopií,“ říká starosta Solnice Jan Hostinský.

Po soukromých bytech v Solnici je ubytováno množství dělníků z automobilky. „Je to věc, kterou jsme řešili mnohokrát. Město to ale nemůže nějakým způsobem ovlivnit. Jedině tak, že bude stavět domy a byty, které budou v majetku města. Pak můžeme pohlídat, kdo se tam nastěhuje. Z okolí víme, že když developeři postaví byty, v první fázi je rozprodají investorům a investoři jdou po tom, co je pro ně nejvýhodnější. Takže tam nastěhují několik dělníků a získají více peněz, než kdyby si to pronajímala nebo koupila rodina,“ vysvětluje Jan Hostinský.

Solnice má v současné době dvě lokality, kde může projektovat domy.

„U obou musíme dořešit záležitosti týkající se buď přístupových komunikací anebo sousedských vazeb,“ dodal Jan Hostinský.

Jiná města, i kdyby sebevíc chtěla, se do vlastní bytové výstavby či přípravy pozemků pro bydlení pustit nemohou.

Chybí pozemky

„Byty tady bude stavět soukromý investor. Město nevlastní vhodné pozemky pro bytovou výstavbu,“ vysvětlil kostelecký starosta František Kinský.

Podobně je na tom Vamberk. Ani městu Týniště nad Orlicí příliš prostoru pro novou obytnou zástavbu nezbývá. „V centru města se plánuje v horizontu jednoho až dvou let developerská výstavba pětapadesáti bytů,“ sdělil týnišťský starosta Libor Koldinský. V Rychnově nad Kněžnou se bude stavět nová obytná část Velká Láň, město už zájemcům nabídlo pozemky. Město však chystá také výstavbu prvního z šestnácti domů s nájemními byty na sídlišti Mírová.

Zájemci o bydlení mohou uspět i jinde. „Pracuje se na projektu pro územní řízení. V Mírové ulici by měly být postaveny čtyři viladomy zhruba o dvanácti bytech. Jeden z domů by mohl být určen pro zaměstnance města nebo doktory, které sem potřebujeme přitáhnout,“ uvedl starosta Dobrušky Petr Lžíčař.

Staví se dál i v Opočně

„Jsme velice dobře připraveni na příval lidí, kteří by chtěli v Opočně bydlet,“ uvedla starostka Opočna Šárka Škrabalová.

Další lokalita s rodinnými domy v Opočně ponese název Nad Zlatým potokem. „Je to projekt, který zahrnuje asi čtyřiapadesát rodinných domů a jeho součástí by měly být i bytové domy. Máme tady startovací byty pro zaměstnance automobilky, které vlastní automobilka, a někteří z nich by tady také rádi stavěli. V příštím roce by mohly být pozemky zasíťovány,“ dodala starostka.